Cera wrażliwa to najtrudniejszy do okiełznania typ skóry. Dzisiaj w poradniku pielęgnacji krok po kroku jak poradzić sobie z jej pielęgnacją. Do tej pory pojawiły się już poradniki dotyczące pielęgnacji cery suchej (KLIK) oraz tłustej (KLIK) i serdecznie Was zachęcam do zapoznania się z nimi. Należy pamiętać, że stan naszej cery w zależności od wieku czy klimatu może ulec zmianie i warto się na takie ewentualności przygotować.
Cera wrażliwa – co to oznacza?
Cera wrażliwa określana jest jako kapryśna, a jej zachowania czasem są nie do przewidzenia. Charakteryzuje się nadmiernym reagowaniem na czynniki zewnętrzne, takie jak powietrze, wysokie i niskie temperatury czy stosowanie nieodpowiednich kosmetyków.
Objawy cery wrażliwej:
- wysypki
- rumieńce
- swędzenie
- pieczenie
Wpływ na wygląd skóry wrażliwej może mieć również stres czy hormony. Skóra wrażliwa może być także wynikiem choroby skóry jak np. AZS i wtedy wymagane jest używanie specjalnych dermokosmetyków.
Skóra wrażliwa – jakie kosmetyki?
W przypadku tej cery należy zachować szczególną ostrożność w doborze kosmetyków. Jeśli skóra dobrze na dany produkt reaguje warto przy nim pozostać, natomiast jeśli już po pierwszym użyciu protestuje – natychmiast należy zaprzestać stosowania. Tutaj idealnie sprawdza się zasada „im mniej, tym lepiej”. Ważny jest nie tylko sam skład, ale również forma opakowania.
Skóra wrażliwa – prawidłowa pielęgnacja
- Oczyszczanie skóry wrażliwej. Tutaj ważne jest, aby kosmetyki były delikatne dla skóry i nie podrażniały jej. Polecamy Delikatny Płyn Micelarny do Demakijażu od Nacomi – oprócz właściwości oczyszczających, dzięki zawartości rumianku i aloesu, koi i nawilża wrażliwą skórę. W dodatku wykazuje właściwości regenerujące i przyspiesza gojenie się drobnych ran.
- Peeling skóry wrażliwej. Ważnym krokiem w pielęgnacji cery wrażliwej jest wykonanie raz w tygodniu peelingu, ale w tym przypadku sprawdzi się dobrze tylko i wyłącznie peeling enzymatyczny. Użycie peelingu mechanicznego w przypadku tej cery niesie zbyt duże ryzyko związane z podrażnieniami i uszkodzeniami. Enzymy natomiast delikatnie rozpuszczają i usuwają martwy naskórek. Delikatny Peeling Enzymatyczny od Clochee to idealne rozwiązanie. Dodatkowo, zamknięte w saszetkach do jednorazowego użycia, zapewnia higienę w korzystaniu, co w przypadku cery wrażliwej jest szczególnie ważne.
Mimo, że peeling enzymatyczny jest najmniej inwazyjnym spośród dostępnych na rynku, to po jego użyciu warto naszej skórze zafundować kojącą maseczkę, która pomoże wrażliwej skórze się uspokoić i dodatkowo ją nawilży.
- Maseczka dla skóry wrażliwej. Na tym etapie z pomocą nadciąga Mleczna Maseczka z Zieloną Herbatą od A’Pieu, przeznaczona do pielęgnacji skóry wrażliwej. Wykonana z hypoalergicznej płachty w jednorazowym opakowaniu, tak jak w przypadku peelingu zapewnia najwyższą higienę użycia. Na skórę działa kojąco i nawilżająco, a do tego zostawia efekt rozświetlenia.
4. Tonik dla skóry wrażliwej. Kolejnym niezbędnym kosmetykiem w codziennej pielęgnacji jest oczywiście tonik. W przypadku cery wrażliwej, gdzie zależy nam na tym, aby jak najmniej ją naruszać, świetnym rozwiązaniem jest tonik w postaci mgiełki, którą rozpylamy na skórę, bez konieczności pocierania wacikiem.
Coco Beauty Juice Aktywna Esencja w lekkiej mgiełce od Miya Cosmetics – to dawka witamin i składników odżywczych zamknięta w wygodnej mgiełce, którą wystarczy rozpylić na skórze. Przeznaczona między innymi do skóry wrażliwej ma za zadanie tonizować, ale również nawilżyć i zapewnić skórze komfort. Dodatkowo można stosować ją na wiele sposobów, ponieważ idealnie sprawdzi się pod krem, ale również jako baza pod makijaż. A dzięki szybkiej wchłanialności również odświeży Twoją skórę w ciągu dnia, owiewając ją cudownym zapachem kokosa.
5. Krem dla skóry wrażliwej. Przygotowana w ten sposób cera jest gotowa na krem. W przypadku tych na dzień konieczne jest używanie kremów z filtrem, który ochroni skórę przed czynnikami zewnętrznymi. Łagodzący Krem BB SPF 15 do cery podrażnionej firmy Vianek to idealne rozwiązanie. Krem zawiera tylko i wyłącznie filtry fizyczne, które przez cerę wrażliwą są dużo lepiej tolerowane niż te chemiczne, ponieważ nie wnikają w głąb skóry, a osiadają jedynie na jej powierzchni tworząc ochronną tarczę przed szkodliwymi promieniami UV. Dodatkowo nawilża i łagodzi, a w zależności od potrzeb krycia, możesz nałożyć kolejną warstwę lub potraktować go jako bazę pod inne kosmetyki kolorowe.
W przypadku kremu na noc zwróć szczególną uwagę na to, aby jedną z głównych jego funkcji była regeneracja, a także łagodzenie podrażnień. Tutaj dobrym rozwiązaniem jest Krem do Twarzy Receptura 172 – Wzmocnienie od Make Me Bio. Naładowany wieloma odżywczymi składnikami, które regenerują skórę oraz pomagają jej się odbudować i wzmacniają barierę ochronną. W dodatku krem fantastycznie nawilża i działa również przeciwzmarszczkowo.
Dużą regeneracyjną dawkę składników posiada również Call Me Later, czyli krem regenerująco-odżywczy z masłem shea od Miya Cosmetics. Przeznaczony do każdego typu skóry, również tej wrażliwej. Przywraca jędrność, a także pomaga skórze w utrzymaniu odpowiedniego stopnia nawilżenia. Szybko się wchłania, co sprawia, że nadaje się pod makijaż, przy tym oczywiście wspaniale regeneruje.
***
W zasadzie w tym momencie kończy się podstawowa, codzienna pielęgnacja skóry wrażliwej. Warto zwracać szczególną uwagę podczas doboru i testowania nowych kosmetyków czy reakcja jest poprawna. W przypadku niepokojących objawów należy natychmiast zaprzestać używania. W związku z tym pamiętaj, że w przypadku gdy wprowadzasz do swojej pielęgnacji nowe kosmetyki – rób to pojedynczo. Daj czas swojej skórze, aby się z nim oswoić. Zbyt duża różnorodność niestety może wywołać szybko reakcje alergiczne i inne działania niepożądane.
W swoim kosmetycznym arsenale warto mieć jednak jeszcze glinkę białą. Jest to jedna z najdelikatniejszych glinek, zwana również porcelanową, a spotkać ją można nawet w składzie pudrów dla niemowląt. Wykazuje właściwości regenerujące skórę, ale również zabliźniające co dobrze sprawdza się w przypadku podrażnień. Poprawia również mikrokrążenie, a także odżywia skórę i zapobiega dalszemu rozwojowi stanów zapalnych. Sposobów na jej użycie istnieje wiele, jednak w przypadku skóry twarzy najbardziej znana jest maseczka z białą glinką. Natural Me – Koalinowa Glinka Biała to świetne rozwiązanie, które ukoi Twoją skórę, np. po peelingu enzymatycznym. Pamiętaj jednak, aby po jej użyciu dobrze nawilżyć skórę kremem, bądź zastosować nawilżającą maskę w płachcie. W tym celu możesz użyć Maski Nawilżająco-Kojącej Venetian od Skin 79. Oprócz nawilżenia i ukojenia wykazuje właściwości pobudzające skórę do odnowy i chroni ją przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.
Ostatnim już akcesorium, które z doświadczenia mogę szczerze polecić, jest gąbka konjac i w przypadku cery wrażliwej czysty biały konjac z tańczącym jednorożcem sprawdzi się najlepiej. Gąbka świetnie chłonie wodę, która całkowicie ją wypełnia i powoduje, że podczas masażu skóry ta nie ma z nią bezpośredniego kontaktu i nie podrażnia jej. Jej delikatność jest tak imponująca, że często wykorzystuje się gąbkę do mycia wrażliwej i delikatnej skóry niemowląt. Konjac wspaniale oczyszcza, a podczas masażu pobudza mikrokrążenie i skórę do odnowy. Możesz również za jej pomocą zmyć niewodoodporny makijaż. Pamiętaj o utrzymaniu odpowiedniej czystości gąbki i po każdym użyciu dobrze wypłucz, wyciśnij nadmiar wody i odwieś na załączony haczyk do pełnego wyschnięcia. Jej 100% naturalność i brak jakichkolwiek składników drażniących sprawia, że w najdelikatniejszy sposób oczyszcza i pielęgnuje skórę.
***
Codzienna pielęgnacja skóry wrażliwej to nie tylko odpowiedni dobór kosmetyków, ale i higiena w ich użytkowaniu. Zawsze dobrze zamykaj kosmetyki po użyciu i nakładaj je czystymi rękoma. Im mniej sytuacji w których mogą namnażać się bakterie, tym dla skóry mniejsze ryzyko podrażnień. Wyodrębnij do twarzy oddzielny ręcznik, a podczas osuszania delikatnie dotykaj nim skóry, bez zbędnego pocierania. Obserwuj swoją skórę i jej reakcje na kosmetyki oraz środowisko. Jeśli zauważysz coś co Cię niepokoi – czy to w dotyku czy zmiany widoczne gołym okiem, koniecznie zmień pielęgnację. W przypadku nasilania się takiego stanu konieczna jest wizyta u dermatologa.
Wśród kosmetyków jest naprawdę spory wybór tych dla skóry wrażliwej, więc na pewno znajdziesz swoich sprzymierzeńców. Jak każda kapryśna dziewczynka tak i kapryśna skóra skończy wreszcie okres buntu, a ja trzymam kciuki aby jak najszybciej udało Ci się ją ujarzmić!
Dominika