Postanowienia noworoczne – jak wcielić je w życie?

Wiele z nas traktuje początek roku jak nową kartę i szansę by z czystym kontem zacząć od nowa, spełnić w końcu długo odkładane marzenia i zrealizować założone cele. Jak sprawić, by nasze plany nie zostały tylko śladem na kartce papieru, ale rzeczywiście miały szansę zaistnieć bez poczucia rozczarowania że znów się nie udało? Dziś zaproszę Was na wpis niekosmetyczny choć też może być z kosmetykami związany. W końcu dbanie o siebie to też często pojawiające się postanowienie noworoczne.

Postanowienia – oczekiwania vs rzeczywistość

Często planując myślimy życzeniowo. Nic nas nie ogranicza, w końcu papier przyjmie wszystko. Trudniej się potem rozliczyć z tych planów i rzeczywiście konsekwentnie je realizować. Chcę podzielić się z Tobą pięcioma krokami, dzięki którym będziesz mieć poczucie większej kontroli i zwiększysz szansę realizacji swoich celów i zamierzeń.

 

 

 1. Nadaj priorytety

W swoim nowym planerze na 2020 zapisałaś całą listę postanowień…

 • schudnę x kilogramów
 • będę się zdrowo odżywiać
 • zapiszę się na taniec
 • 3 razy w tygodniu zrobię maseczkę i będę regularnie szczotkować ciało
 • przeczytam jedną książkę tygodniowo
 • zacznę wcześniej chodzić spać…

STOP. Nie tędy droga. Jeśli narzucisz sobie kilkanaście postanowień jednocześnie, szansa że dotrzymasz wszystkich jest niewielka.  Wraz z początkiem roku dostajemy zastrzyk energii do zmian, jesteśmy wypoczęte po Świątecznej przerwie i naprawdę wierzymy że sprostamy wszystkiemu! Jednak wraz z mijającym czasem przychodzi znużenie, brak konkretnego planu sprawia że cel się oddala a Ty wytykasz sobie swoją niekonsekwencję odkładając zamierzenia na bliżej nieokreślone kiedyś. Tak nie musi być. Nadaj priorytety, zacznij od tego co uważasz za najważniejsze, a kiedy już wypracujesz nowy nawyk (co nawiasem mówiąc wcale nie jest proste), stopniowo zabierz się za pozostałe rzeczy z listy. W ten sposób motywacji wystarczy na dłużej, a Ty mając poczucie sprawczości w jednym temacie, łatwiej podołasz kolejnym wyzwaniom!

 1. Określ cel i zaplanuj realizację

Postanowienia muszą mieć jasno sformułowany cel. Jeśli chcesz coś zmienić, musisz wiedzieć dlaczego, w jaki sposób możesz to zrealizować i kiedy będziesz mogła uznać cel za osiągnięty. Warto rozpisać ten proces na mniejsze kroki, wraz z umieszczeniem ich na osi czasu. Wtedy będziesz mogła kontrolować swoje postępy i sprawdzać ile jeszcze zostało do zrobienia. Istotne jest również, aby cele były ważne dla Ciebie i wypływały z wewnątrz. Jeśli cała Ty pragniesz jakiejś zmiany, na pewno będzie Ci łatwiej ją wdrożyć niż jeżeli chce tego dla Ciebie ktoś inny (nawet jeżeli w dobrej wierze).

 1. Doprecyzuj postanowienia

Często postanowienia są bardzo ogólne:

 • będę bardziej o siebie dbać
 • zacznę ćwiczyć
 • zadbam o relacje z przyjaciółmi

Warto doprecyzować co dokładnie zrobimy by osiągnąć to postanowienie. To będzie punkt wyjścia do dalszego planowania.

Rozpisz więc jak dokładnie będziesz o siebie dbać – np. dwa razy w tygodniu zrobię maseczkę, raz na miesiąc odwiedzę fryzjera. Co chcesz ćwiczyć? Pójdziesz na siłownię, a może włączysz sobie filmik w domowym zaciszu? W jaki sposób zadbasz o relacje z przyjaciółmi?

Rozpisując konkretne kroki przybliżasz realizację postanowienia. Im konkretniej jest sformułowane, tym lepiej!

 1. Nie poddawaj się, znajdź grupę wsparcia

Obiecałaś sobie – koniec ze słodyczami! Ale niestety znowu coś Cię skusiło, nie mogłaś się powstrzymać, odmówić no i tak… stało się. „Jestem beznadziejna, nie umiem żyć bez słodyczy!  . Skoro tak, to chyba już nie szkodzi że dokończę co zaczęłam?” Realizując plany musimy dać sobie przyzwolenie do popełniania błędów i drobnych potknięć. Jedno odstępstwo od planu nie sprawia że trzeba go pogrzebać żywcem. Wyciągnij lekcję z danej sytuacji i postaraj się już nie popełnić tego samego błędu.

Jeżeli odstawienie cukru na 100% nie jest możliwe, ograniczaj go stopniowo. Zawsze warto znaleźć kogoś kto ma podobny cel i wspierać się wzajemnie w jego realizacji.

 1. Monitoruj postępy i wizualizuj sobie realizację

Ustal dzień, w którym sprawdzasz jak idzie Ci realizacja danego postanowienia, czy udało Ci się przybliżyć do osiągnięcia upragnionego celu, jak dużo zostało i czy masz szansę zdążyć do wyznaczonego terminu. Dzięki sukcesywnemu działaniu zwiększasz szansę realizacji, niż odkładając cel na bliżej nieokreśloną przyszłość.

Jeśli chcesz w końcu zdać egzamin i zdobyć upragnione prawo jazdy, wyobrażaj sobie jak wsiadasz do swojego samochodu i nie musisz już marznąć czekając na autobus. Taka wizualizacja na pewno doda Ci motywacji i zapału do nauki nudnych przepisów drogowych.

Konsekwencja i dyscyplina są niezbędne do osiągnięcia celów. To w końcu ciężka praca i jeśli naprawdę chcemy coś zmienić to musimy się w nie uzbroić. Mam nadzieję że powyższe pięć kroków pomoże Wam w skutecznej realizacji i rok 2020 będzie owocny w wiele dobrych i potrzebnych Wam zmian!

Jakie macie sposoby na skuteczną realizację postanowień? Czy udaje Wam się osiągać zaplanowane cele?

 

P.S. A czy poznałaś już 10 ZŁOTYCH ZASAD PIELĘGNACJI? Jeśli nie, to koniecznie kliknij tutaj

 

Dominika