Podstawy pielęgnacji: Typy cery

Aby Twoja pielęgnacja twarzy była skrojona na miarę potrzeb, kluczowe jest określenie jaki posiadasz typ cery. Tylko wtedy możesz świadomie dobierać kosmetyki, które pomogą jej wyglądać zdrowiej i utrzymać ją w dobrej kondycji. Świadomość potrzeb skóry jest absolutną podstawą, dlatego nie powinnaś omijać tego kroku. Wyróżniamy cztery podstawowe typy cery oraz kilka podtypów, a każdy z nich może występować w różnej konfiguracji, tak że możliwości jest… sporo. Dziś skupimy się jednak na podstawach. Podpowiem Ci po czym poznać charakterystyczne dla danej cery symptomy, co może być pomocne w zdiagnozowaniu jej rodzaju. Zapraszam Cię do lektury!

~

Dlaczego znajomość swojego typu cery jest tak ważna?

Wybierając kosmetyki na chybił trafił, po ładnym opakowaniu czy po rekomendacji koleżanki której dany produkt się sprawdził, możemy wyrządzić sobie krzywdę. Oczywiście jest szansa, że akurat wstrzelimy się w potrzeby naszej cery, jednak nie pozostawiałabym komponowania elementów pielęgnacji przypadkowi. Niech będzie ona w pełni świadoma – to z pewnością przyniesie oczekiwane rezultaty.

Stosując nieodpowiednią pielęgnację łatwo wywołać uwrażliwienie skóry, mogą pojawiać się alergie na niektóre składniki albo po prostu kosmetyki mogą nie działać tak, jakbyś się tego spodziewała. Jednak nie będzie to winą danego produktu, gdyż sam w sobie może być dobry, ale nie dla Ciebie. Szkoda pieniędzy na nieudane inwestycje! Lepiej zapoznaj się z poszczególnymi rodzajami cery i spróbuj na tej podstawie wywnioskować, jaki typ cery posiadasz. Na koniec podpowiem Ci, jak możesz samodzielnie go zdefiniować. Wystarczy, że odpowiesz na kilka pytań. Jeśli to nie wystarczy, udaj się na konsultację do specjalisty – na przykład kosmetologa i wykonaj proste badania.

 

Jakie rozróżniamy typy cery?

 • Cera sucha – jej główną cechą jest produkcja mniejszej ilości sebum. Zazwyczaj jest jasna, bez połysku, może się łuszczyć. Pory są zwykle zwężone, z reguły nie występują na niej zaskórniki. Jest cieńsza i ma tendencję do szybszego powstawania zmarszczek. Podatna na podrażnienia, pozbawiona blasku. Skóra sucha może być wrodzona lub nabyta (jako następstwo złej pielęgnacji).

Skóra sucha a odwodniona

Często te dwa pojęcia są mylone. Odwodniona może być każda skóra, również tłusta. Skóra sucha to taka o niskim poziomie natłuszczenia, zaś odwodnioną charakteryzuje niski poziom nawilżenia i wody wiązanej w naskórku.

Jak rozpoznać cerę suchą? Po umyciu wodą z nawet delikatnym detergentem staje się ściągnięta. Lubi bogate, natłuszczające formuły. Nie ma skłonności do „zapychania”. Zmiany atmosferyczne takie jak zimno, ostre słońce czy mróz, sprawiają że skóra piecze, łuszczy się i jest zaczerwieniona.

 • Cera normalna – jeśli jesteś jej posiadaczką, możesz uważać się za szczęściarę! Twoja skóra jest miękka, elastyczna, dobrze ukrwiona. Odpowiednio natłuszczona i nawilżona. Nie ma niedoskonałości ani rozszerzonych porów.

Jak rozpoznać cerę normalną? Nie sprawia właściwie żadnych problemów… Nie jest nadwrażliwa, mycie nie powoduje uczucia ściągnięcia, a warunki atmosferyczne nie robią na niej większego wrażenia.

 • Cera tłusta – w przypadku cery tłustej mamy do czynienia z nadprodukcją sebum, jest to więc sytuacja odwrotna niż w przypadku cery suchej. Cera szybko się błyszczy, ma widoczne, rozszerzone pory. Jest grubsza, przez to naczynka krwionośne często są niewidoczne, a zmarszczki pojawiają się później.

Jak rozpoznać cerę tłustą? Błyszczy się, źle reaguje na zbyt bogate formuły kosmetyków. Za długa ekspozycja na słońce może powodować wzmożony łojotok i większą ilość niedoskonałości.

 

Błędne koło pielęgnacji

Skóra tłusta w skrajnych przypadkach może stać się odwodniona, jeśli jest traktowania zbyt agresywnie – częstym złuszczaniem, odtłuszczaniem, matowieniem. Wtedy dochodzi do paradoksu. Wydziela ona jeszcze więcej sebum, by wytworzyć barierę która będzie zapobiegać utracie wody z naskórka. Dalej jest więc traktowana wysuszającymi specyfikami. I tak zaczyna się błędne koło…

 • Cera mieszana – cera mieszania posiada cechy skóry suchej i tłustej. Zwykle przetłuszcza się w tzw. strefie T, choć nie ma na to reguły. Jest to najbardziej problematyczny rodzaj skóry, który wymaga bardzo ukierunkowanej pielęgnacji.

Jak rozpoznać cerę mieszaną? Skóra zachowuje się różnie w zależności od partii.

 

Jak określić swój typ cery? Sposoby domowe i profesjonalne

Aby samodzielnie określić swój typ cery, musisz ją wnikliwie obserwować.

 • Jak zachowuje się po umyciu? Czy jest ściągnięta? (tak – skóra sucha lub mieszana, nie – normalna lub tłusta)
 • Jak reaguje na zmiany atmosferyczne? Czy jest na nie odporna? (tak – skóra tłusta lub normalna, nie – skóra sucha lub mieszana)
 • W których partiach szybciej się przesusza? (wszędzie – sucha, miejscowo – mieszana)
 • Czy Twoje pory są widoczne? (nie – skóra sucha i normalna, tak – tłusta lub mieszana)
 • Czy pojawiają się niedoskonałości? W jakich partiach twarzy? (tłusta lub mieszana)
 • Jest matowa, czy szybko się błyszczy? (sucha lub tłusta)
 • Czy zachowuje się różnie w zależności od partii? (skóra mieszana)

Kiedy dowiesz się jaki jest Twój typ cery oraz czego ona tak naprawdę potrzebuje, dużo łatwiej będzie Ci wybierać spośród wielu opcji kosmetyków jakie są obecnie dostępne na rynku.

Jak widzisz samodzielne określenie ogólnego typu cery jest możliwe, jednak jeśli chcesz otrzymać dokładniejsze informacje na temat jej stanu i specyficznych potrzeb, udaj się do specjalisty – najlepiej kosmetologa, który przy użyciu specjalnych narzędzi dokładnie „przeskanuje” Twoją twarz i powie Ci wszystko, co chciałaś wiedzieć na temat kondycji swojej skóry.

Takie badania nie są drogie, warto w nie zainwestować dla dobra skóry. W jaki sposób bada skórę kosmetolog?

 • urządzeniem Dermatest (wynalezionym w 1978 roku!) – można za jego pomocą sprawdzić różne parametry skóry na jej poszczególnych obszarach. Sama miałam to badanie i bardzo zaskoczyło mnie jak zróżnicowany poziom nawilżenia mam na przykład na policzkach i czole.
 • mikrokamera – za jej pomocą ogląda się strukturę skóry jak pod mikroskopem. Dzięki temu można lepiej dobrać kurację gabinetową. Pozwala ona także na zobaczenie tego, co niewidoczne dla oka (pory, przebarwienia, rozszerzone naczynka itp.)

 

Cera każdej z nas jest inna. Wybierając produkty do pielęgnacji twarzy staraj się obserwować skórę. Czytaj składy, sprawdzaj jakie substancje aktywne zawiera dany produkt i jakie jest ich działanie. Nie opieraj się wyłącznie na recenzjach i rekomendacjach, ponieważ to co świetnie sprawdzi się u jednej osoby, może okazać się zupełnie nietrafione u Ciebie i spowodować na Twojej skórze więcej szkody, niż pożytku.

W kolejnych odcinkach Podstaw pielęgnacji będę dokładniej omawiać poszczególne typy cery, ich potrzeby oraz proponować dedykowane im kosmetyki.

~

Pamiętaj, że typ cery uwarunkowany jest genetycznie, jednak na jej stan mają wpływ także czynniki zewnętrzne, w tym między innymi pielęgnacja jaką stosujesz. Zaś kluczem do dobrania odpowiedniej pielęgnacji, jest obserwacja skóry na co dzień. Czy wiesz jaki typ cery posiadasz? Co pomogło Ci go określić?

 

P.S. A czy poznałaś już 10 ZŁOTYCH ZASAD PIELĘGNACJI? Jeśli nie, to koniecznie kliknij tutaj

 

Magdalena (feminie_pl) ❤