Łuszczy się, czerwieni, swędzi. Łatwo się podrażnia, reaguje alergicznie, często nie toleruje substancji zapachowych. Życie ze skórą bardzo wrażliwą i atopową nie jest proste. Jednak za sprawą odpowiedniej pielęgnacji, objawy mogą ulec znacznemu wyciszeniu, a stan skóry diametralnie się poprawić. W dzisiejszym wpisie przybliżę Ci czym charakteryzuje się skóra wrażliwa, co odróżnia ją od atopowej oraz podpowiem po jakie produkty sięgnąć, by zniwelować nieprzyjemne objawy z jakimi możesz się mierzyć każdego dnia jako posiadaczka skóry problematycznej.
~
Pielęgnacja skóry wrażliwej i atopowej to duże wyzwanie. Niestety nie polubi ona wielu z kosmetyków dostępnych na rynku, mimo, że mają świetny skład. Posiadaczki takiego rodzaju skóry wiedzą najlepiej z czym przychodzi im się mierzyć na co dzień. Wprowadzenie do codziennej pielęgnacji kosmetyków z bezpiecznym, łagodnym składem jest bardzo ważne i może realnie wpłynąć na polepszenie stanu skóry, ukoić ją i wzmocnić.
Zacznę jednak od teorii. Czym różnią się skóra wrażliwa i atopowa? Jak zbudowana jest skóra atopowa i skąd wynikają problemy z AZS? Następnie przejdę do kwestii pielęgnacji. Produkty jakie chcę Ci polecić, mogą być bezpiecznie stosowane zarówno w przypadku skóry wrażliwej, jak i alergicznej, atopowej, łuszczącej się. Są bardzo uniwersalne, a przy tym nie zawierają substancji zapachowych i innych potencjalnych alergenów, które są wrogiem numer jeden skóry problematycznej.
Skóra wrażliwa a atopowa – czym się różnią?
Skóra, tak jak każdy inny organ naszego ciała może być chora, a jej funkcjonowanie zostać zaburzone.
- Skóra wrażliwa jest bardzo podatna na działanie czynników zewnętrznych. Szybko się czerwieni, przesusza, a nawet łuszczy. Wynika to z niedostatecznego poziomu wilgotności w naskórku oraz uszkodzenia ochronnej warstwy hydrolipidowej. Skóra staje się wrażliwa na skutek wielu różnych czynników; zanieczyszczonego smogiem powietrza, konserwantów, częstych zmian temperatury, nieodpowiednich składników kosmetyków, stresu, nadmiaru detergentów, złej diety. Jak widzisz przyczyny mogą być bardzo zróżnicowane.
Wrażliwa może być każda skóra, jednak na skórze suchej najszybciej pojawiają się przesuszenia, łuszczenie, zaczerwienienia. Najbardziej podatne na posiadanie tego rodzaju skóry są osoby o jasnej karnacji i włosach.
Świadoma pielęgnacja i zmiany w nawykach mogą wpłynąć na ustąpienie nieprzyjemnych objawów, choć w przypadku skóry atopowej konieczna jest konsultacja dermatologa.
- Skóra atopowa – atopowe zapalenie skóry (AZS) jest chorobą przewlekłą o podłożu genetycznym i środowiskowym. Charakteryzuje się suchością, zaczerwienieniem, swędzeniem. Pierwsze objawy mogą pojawić się już w wieku niemowlęcym, ale równie dobrze choroba może ujawnić się już w dorosłości, po 20 roku życia. Skóra atopowa jest bardzo skłonna do podrażnień i alergii. Dlatego tak ważne jest sięganie po produkty z naturalnymi emolientami, bez substancji zapachowych i potencjalnie alergizujących składników.
Różnice w budowie skóry normalnej i atopowej
U osób zmagających się z AZS podstawowym problemem jest zaburzenie płaszcza hydrolipidowego. Dotyczą one między innymi niewystarczającej ilości i nieprawidłowego składu lipidów, co w efekcie prowadzi do uszkodzenia ochronnej bariery skóry, która odpowiedzialna jest za zabezpieczenie skóry przed utratą wody. To dlatego skóra dotknięta AZS tak łatwo ulega nadmiernemu przesuszeniu. Takie uszkodzenia nie tylko nie chronią odpowiednio skóry, ale także pozwalają na łatwiejsze przenikanie wszelkich substancji drażniących „do środka”. Dlatego podstawą w pielęgnacji jest stosowanie emolientów, która „uszczelniają” skórę i zapobiegają powyższym nieprawidłowościom.
Jak pielęgnować skórę wrażliwą i atopową?
Skóra wrażliwa i atopowa wymaga delikatnego traktowania. Używaj łagodnych produktów, nie pocieraj jej nadmiernie ręcznikiem, wybieraj ubrania z naturalnych, przewiewnych tkanin, zainwestuj w dobrej jakości pościel. Zwróć uwagę na to w czym pierzesz, gdyż środki piorące często są przyczyną alergii skórnych.
W codziennym życiu możesz wprowadzić nawyki, które korzystnie wpłyną na stan Twojej skóry.
- Mycie i kąpiele – to bardzo przyjemna chwila relaksu, jednak w przypadku skóry atopowej i wrażliwej długi kontakt z wodą jest niewskazany. Kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 15 minut, najlepiej jeśli dodasz do niej płyn o działaniu nawilżającym i natłuszczającym. Do mycia możesz stosować żele o łagodnym składzie. Żel do mycia niskopieniący eeny meeny to doskonała propozycja do mycia ciała i twarzy, zarówno dla dorosłych jak i dzieci. Bazuje on na glicerynie i betainie.
Betaina dzięki zdolnościom absorpcji wody sprawia, że skóra jest dogłębnie nawilżona. Łagodzi też podrażnienia skóry. W składzie INCI znajdziesz ją pod hasłem BETAINE, natomiast jeśli zobaczysz COCAMIDOPROPYL BETAINE – nie sięgaj po ten produkt gdyż jest to detergent, który nie obchodzi się ze skórą delikatnie.
- Natłuszczanie – po kąpieli kluczowe jest natłuszczenie ciała. W tym celu sięgnij po olejek ochronny do ciała eeny meeny. To uniwersalny produkt do codziennej pielęgnacji, świetnie sprawdzi się także do masażu. To kosmetyk naturalny i bezpieczny do stosowania już od 1 dnia życia dziecka oraz dla kobiety w trudnym okresie ciąży i połogu, w miejscach szczególnie podatnych na powstawanie rozstępów. Jednak używać możesz go również do całego ciała.
- Ochrona przed słońcem – słońce, podobnie jak woda, nie jest czynnikiem który poprawia stan skóry wrażliwej i atopowej. Dlatego niezbędne są środki ochronne, które zabezpieczą ją przed szkodliwym promieniowaniem. W tym celu zastosuj ochronną mgiełkę SPF 50+ eeny meeny, która jest lekka na skórze i wygodna w aplikacji. Pielęgnuje, zapobiega wysuszeniu skóry i pozostawia uczucie komfortu. Pamiętaj, że ochrona przeciwsłoneczna obowiązuje przez cały rok, nie tylko latem!
- W składzie kosmetyków szukaj emolientów i substancji natłuszczających
- Unikaj produktów ze sztuczną kompozycją zapachową i potencjalnie alergizującymi składnikami. Dotyczy do także środków do prania.
- Nawilżaj pomieszczenia – to punkt szczególnie ważny w sezonie grzewczym, kiedy skóra przesusza się jeszcze szybciej. Zaopatrz się w nawilżacz z funkcją pomiaru wilgotności, gdyż zbyt duża również nie działa korzystnie i może nieść za sobą ryzyko namnażania pleśni i roztoczy.
Jakie jeszcze produkty będą pomocne w pielęgnacji skóry wrażliwej i atopowej?
Pielęgnacja ciała
- Balsam S.O.S eeny meeny. Nie zawiera kompozycji zapachowej, bazuje na oleju ze słodkich migdałów oraz oleju lnianym. Oba rewelacyjnie sprawdzą się w pielęgnacji skóry wrażliwej i atopowej, potrzebującej ekstra dawki nawilżenia i natłuszczenia.
Pielęgnacja twarzy
- Krem łagodzący na co dzień eeny meeny – wielozadaniowy produkt, bazujący na kompozycji starannie wyselekcjonowanych kompleksów aktywnych i olejów. Zapewnia skuteczną ochronę skóry normalnej, podrażnionej. Łatwo się rozprowadza i szybko wchłania.
- Ochronny balsam do ust eeny meeny – intensywnie odżywia i głęboko regeneruje delikatną skórę ust dzieci i dorosłych. Skutecznie zabezpiecza ją przed niszczącym działaniem czynników zewnętrznych takich, jak wiatr, słońce lub mróz.
Pielęgnacja włosów
W przypadku skóry atopowej i wrażliwej cierpi nie tylko ciało, ale także skóra głowy. Dlatego tak ważne jest, by włosy pielęgnować delikatnymi środkami bez agresywnych substancji myjących. Nawilżający szampon i odżywka to doskonałe rozwiązanie, by oczyścić włosy a następnie je zregenerować.
- Ochronny szampon nawilżający eeny meeny – polecany do codziennej pielęgnacji włosów. Dzięki zastosowanemu kompleksowi ekstraktów roślinnych chroni skórę głowy oraz włosy przed negatywnym wpływem zanieczyszczeń środowiska – ułatwia ich zmywanie oraz tworzy barierę ochronną przed ponownym osiadaniem pyłów. Delikatnie i skutecznie myje włosy, pozostawiając je gładkie, miękkie oraz nawilżone. Nie obciąża włosów, ułatwia ich rozczesywanie. Nie podrażnia skóry głowy, nie szczypie w oczy. Nie zaburza naturalnego pH skóry. Szczególnie polecany do pielęgnacji skóry bardzo wrażliwej, atopowej oraz normalnej. Bezpieczny także dla kobiet w ciąży oraz dla dzieci.
- Delikatna odżywka nawilżająca eeny meeny – polecana do pielęgnacji włosów po każdorazowym umyciu. Dzięki zastosowanej kombinacji olejów oraz ekstraktu z owsa regeneruje oraz pozostawia włosy miękkie, delikatne i łatwe do rozczesania. Zapewnia uczucie nawilżenia oraz odżywienia włosów. Nie obciąża włosów oraz nie wykazuje działania drażniącego w kontakcie ze skórą
~
Czy dzisiejszy artykuł był dla Ciebie pomocny? Jeśli borykasz się z tego rodzaju problemami skórnymi, koniecznie daj znać w komentarzu, co pomaga je wyciszyć. Pamiętaj jednak, że każda skóra jest inna i to co sprawdza się u innych, nie musi zadziałać u Ciebie i odwrotnie. Jeżeli nie znalazłaś jeszcze sprawdzonych produktów, które realnie poprawiły kondycję skóry, przyjrzyj się propozycjom marki eeny meeny. Mam nadzieję, że znajdziesz wśród nich coś dla siebie!
Magdalena (feminie_pl) ❤
Bardzo pomocny artykuł! Muszę się im przyjrzeć 🙂
super wpis! dobrze, że nie zdążyłam jeszcze zrobić zakupów, które na wczoraj planowałam:))
O, to dodaliśmy go w samą porę 🙂
Dzięki za artykuł! Bardzo pomocny, dobrze porządkuje wiedzę. Ja już markę eeny meeny znam! Cieszę się, że dobrze trafiłam z pielęgnacją synka! 😚
Super wpis! A produkty zaproponowane mają mega składy- już sprawdziłam i jestem zachwycona 🥰
Jestem w ciąży (termin na końcówkę listopada), a w domku już dwójka dzieci, w tym jeden atopik. Cieszę że, kompletując wyprawkę mogę zadbać nie tylko o nowego członka rodziny, ale i o pozostałą dwójkę i siebie 😃 dzięki za wpis, bardzo pomocny 🙂
Super! Bardzo się cieszę 🙂 Pomyślnego rozwiązania 🙂
Uwielbiam odkrywać nowe polskie marki 😍 składy super, naturalne, cena przystępna, wielofunkcyjne i piękne opakowania – czyli teraz tylko trzeba zamówić do domku 😅