Chroni skórę przed szkodliwym działaniem środowiska zewnętrznego i utratą wody. Zapewnia jej elastyczność i zdrowy, promienny wygląd. Jednak zdarza się, że zupełnie nieświadomie powodujemy uszkodzenia, które zaburzają jej prawidłowe funkcjonowanie. Mowa o barierze hydrolipidowej skóry. Co może wpłynąć na jej osłabienie i w jaki sposób ją odbudować, by ponownie mogła spełniać swoją rolę? Czytaj dalej, a wszystko stanie się jasne!
~
Bariera hydrolipidowa – niewidzialna ochrona skóry
Płaszcz hydrolipidowy to warstwa chroniąca skórę przed działaniem czynników zewnętrznych. Składa się z wody i mieszaniny lipidów (mówiąc wprost to nic innego jak połączenie potu i sebum), tworząc ochronną powłoczkę odpowiedzialną za prawidłowe nawilżenie i kondycję skóry.
Jakie dokładnie pełni funkcję?
- chroni skórę przed działaniem szkodliwych dla niej czynników zewnętrznych, takich jak zanieczyszczenia (m.in. smog), nagłe zmiany temperatury, promieniowanie UV.
- utrzymuje kwaśne pH naskórka, chroniąc skórę przed szkodliwym działaniem mikroorganizmów.
- pomaga utrzymać odpowiedni poziom wilgotności i elastyczności skóry.
- wspomaga transport substancji aktywnych zawartych w kosmetykach.
Uszkodzenie bariery lipidowej
Naruszenie warstwy hydrolipidowej skóry zaburza jej funkcjonowanie i sprawia, że nie jest w stanie dłużej spełniać swojej podstawowej roli – chronić skóry niczym tarcza. Niestety skutkuje to niezbyt przyjemnymi objawami.
Jak może dojść do uszkodzeń w płaszczu hydrolipidowym?
Przyczyny można szukać w nieodpowiednim przygotowaniu skóry na warunki zewnętrzne – promieniowanie UV, suche powietrze, nagłe zmiany temperatur. Winna może być też zbyt agresywna pielęgnacja; stosowanie kosmetyków z alkoholem wysoko w składzie, zbyt częste używanie peelingów, mycie twarzy preparatami które nie są do tego przystosowane (np. mydłem). To błędy powszechnie stosowane w przypadku cery trądzikowej, ale nie tylko.
Jakie symptomy uszkodzonej bariery hydrolipidowej daje skóra?
~ jest wrażliwa, bardziej reaktywna
~ po myciu twarzy towarzyszy Ci uczucie ściągnięcia i pieczenia
~ jest bardzo sucha, a czasami jednocześnie nadmiernie się błyszczy
~ jest podrażniona i zaczerwieniona
Odbudowa warstwy hydrolipidowej to pierwszy krok, by Twoja skóra odzyskała zdrowy wygląd i była w dobrej kondycji – elastyczna, nawilżona, promienna. Jak to zrobić? Czytaj dalej, by się dowiedzieć!
Na ratunek warstwie lipidowej
Czy jeśli doszło już do naruszenia płaszcza ochronnego skóry, możesz jeszcze go odbudować? Jak najbardziej! Pomoże Ci w tym świadoma pielęgnacja, która pomoże uzupełnić ubytki i sprawić, że tarcza ochronna skóry znów będzie funkcjonować poprawnie. Już wyjaśniam, jak to zrobić.
By odbudować warstwę hydrolipidowąbnie wystarczy posiłkować się wyłącznie kosmetykami nawilżającymi. W tym przypadku trzeba sięgnąć po produkty, które faktycznie naprawią („zacementują”) ubytki w dziurawym płaszczu ochronnym. Jakie składniki będą w tym pomocne?
- skwalan – to nasycona i stabilna forma skwalenu, wchodzącego w skład naszego sebum. Dlatego produkty zawierające go w składzie (lub czysty skwalan) będą doskonałym środkiem naprawczym dla uszkodzonej warstwy hydrolipidowej. Sprawdź skwalan Blue Tansy Bio Up – to kompozycja dwóch skwalanów z trzciny cukrowej, które łatwo wnikają w skórę, wzmacniając barierę lipidową skóry. Szczególnie polecany dla skóry tłustej i trądzikowej. Skwalan znajdziesz także na liście składników kremu CUDO oraz lekkiej emulsji nawilżającej Resibo Peace Maker – gwarantującej natychmiastowe ukojenie i uzupełnienie naturalnej warstwy hydrolipidowej skóry.
- oleje i masła – nie mają one działania nawilżającego, ale natłuszczające, dzięki czemu doskonale wzmacniają barierę ochronną skóry. Oczywiście można stosować je solo, dobierając odpowiedni rodzaj do potrzeb cery, lub szukać ich na liście składników. Proponuję Ci zwrócić uwagę na bogate, odżywczo-kojące mazidło Polny Warkocz. Doskonałe dla cery zniszczonej, ziemistej i wymagającej silnej regeneracji. Aby podkręcić działanie kosmetyków natłuszczających, możesz zastosować jako podkład np. kwas hialuronowy lub hydromanil, o silnych właściwościach nawilżających.
- kwas mlekowy – wraz z mocznikiem, aminokwasami i kwasem PCA wchodzi w skład tzw. NMF (ang. natural moisturizing factor) – naturalnego czynnika nawilżającego. Dlatego odgrywa szczególnie istotną rolę w wiązaniu wody w naskórku. Znajdziesz go na liście składników nowości w krem de la krem – kostka antysmogowa Oreka, to nie tylko delikatny sposób na demakijaż, ale ochrona skóry przed szkodliwymi pyłami. A to wszystko w formie zero waste!
- Ceramidy – potocznie nazywane są cementem międzykomórkowym. Jest to naturalny składnik lipidów skóry, dzięki czemu działają jak bariera wodno-lipidowa. Uzupełnij swoją skórę w ceramidy dzięki nowości od Nacomi – serum z Ceramidami 5% Nacomi Next Level – zawiera zaawansowany kompleks składników aktywnych, w służbie skórze zmęczonej i suchej.
Pielęgnacja odbudowująca płaszcz hydrolipidowy
Na koniec podzielę się kilkoma wskazówkami dotyczącymi codziennej pielęgnacji. Stosując się do nich sprawisz, że warstwa ochronna skóry szybciej się zregeneruje i będzie mogła znów funkcjonować prawidłowo, a Ty zapomnisz o nieprzyjemnych objawach jakie niosło za sobą jej uszkodzenie!
- Do demakijażu i oczyszczania stosuj w pierwszym kroku olejki, balsamy myjące lub emulsje, które są ultradelikatne i nie powodują uczucia wysuszenia i ściągnięcia skóry:
Oczyszczający Olejek do mycia twarzy z olejem lnianym Polny Warkocz – wykonasz nim demakijaż bez naruszania warstwy hydrolipidowej. Nie pozostawia tłustej powłoczki, a olej lniany w nim zawarty wspaniale koi podrażnienia.
Kremowy balsam myjący Natural Secrets, został stworzony z myślą o najbardziej wrażliwej skórze. W składzie znajdziesz między innymi masło mango, które wzmacnia barierę lipidową i odbudowuje cement międzykomórkowy. Nie zawiera emulgatora, jeśli przeszkadza Ci delikatna powłoczka jaką zostawia, możesz w drugim kroku domyć twarz delikatną pianką, np. Alkemie Foa-m my God, która zawiera pochodne kwasu L-glutaminowego i przeciwutleniacz ze skrobi grzybów, gwarantujące silne efekty zmiękczające i intensywnie nawilżające.
Jeśli jesteś fanką rozwiązań 2w1, z pewnością spodoba Ci się emulsja do mycia i demakijażu Be The Sky Girl – w składzie znajdziesz olej słonecznikowy, który wzmacnia i odżywia skórę, a także roślinną substancję myjącą; Sodium Cocoyl Glutamate, będącą solą sodową kokosowych alkoholi tłuszczowych i kwasu glutaminowego – to łagodny dla skóry surfaktant (z ang. surface-active agent – środek powierzchniowo czynny).
- Stosuj maseczki, które zawierają składniki wspomagające odnowę skóry – świetnym wyborem będzie Maseczka do Cery Wrażliwej Ajeden – z olejem z ogórecznika, który zapobiega utracie wody, poprawia elastyczność skóry, działa wzmacniająco na płaszcz hydrolipidowy. Jest odpowiedni do każdego rodzaju cery. Mój drugi typ, to wyciszająca maska nocna Dream of Beauty Alkemie. Kompozycja wyjątkowych olejów – z wiesiołka i babassu, oraz biolipidów wyizolowanych z masła shea, odbudowuje i uszczelnia płaszcz hydrolipidowy skóry, zapobiegając utracie wody przez naskórek (TEWL). Działa odżywczo i łagodząco. Pobudza procesy odnowy skóry, wyraźnie ją ujędrnia i odmładza. A to wszystko dzieje się, kiedy Ty smacznie śpisz!
- Nie zapominaj o ochronie przeciwsłonecznej! Wybierz krem z filtrem, który będzie chronił skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV, najlepiej minimum SPF30. Stosuj go przez cały rok!
- Zrezygnuj z peelingów mechanicznych, które mogą dodatkowo podrażniać skórę. Sięgnij raczej po peelingi enzymatyczne, które są dużo delikatniejsze w działaniu.
- Odstaw gadżety do mycia twarzy, które przy okazji mycia także delikatnie złuszczają skórę. Jeśli używasz ich codziennie, nie będą one pomocne w procesie odbudowy warstwy hydrolipidowej.
~
Trudno o nawilżoną, promienną skórę, bez uprzedniego zadbania o jej płaszcz ochronny. Kiedy funkcjonuje on prawidłowo, Twoja skóra jest miękka, elastyczna, a efekty stosowanych kosmetyków zauważalne gołym okiem. Czy podejrzewasz, że Twoja skóra może mieć uszkodzoną warstwę lipidową? Po jakie produkty sięgniesz, by ją odbudować?
Magdalena (feminine_pl) ❤
Super-merytoryczne i do tego ciekawe kompendium wiedzy! Fajnie się czyta tego bloga 🙂
Bardzo miło mi to czytać ❤
[…] bariery hydrolipidowej (więcej na jej temat przeczytasz w jednym z poprzednich wpisów na blogu <klik!> Dlatego tak ważne jest, aby nie dopuścić do ich niedoboru, a tym samym do ubytków w płaszczu […]
[…] myjące mogą naruszyć barierę płaszcza hydrolipidowego skóry (czytaj więcej na ten temat: >klik<). Dlatego warto wybierać produkty myjące, które nie tylko nie naruszają tej ochronnej warstwy, […]
[…] Mieszana, tłusta i trądzikowa potrzebuje nawilżenia, tak samo jak skóra sucha czy normalna. Stosując wyłącznie wysuszające produkty, które mają na celu zniwelować produkcję sebum, można doprowadzić w rezultacie do zachwiania bariery hydrolipidowej i osiągnąć efekt odwrotny do zamierzonego. Jeśli chcesz wiedzieć, jak odbudować płaszcz ochronny skóry, sprawdź wcześniejszy wpis: <klik!> […]
Ciekawy temat i merytoryczny tekst. Właśnie będę odbudowywać barierę mojej skóry z produktami z kremdelakrem 🙂
Dziękuję za wskazówki!