Glukonolakton – czy Twoja skóra go polubi?

Masz skórę wrażliwą, odwodnioną, zauważasz na niej pierwsze objawy starzenia? A może Twoja przypadłość to rozszerzone naczynka? Na każdy z wymienionych problemów jest remedium. Glukonolakton – to kwas z grupy PHA. Co odróżnia je od kwasów AHA i BHA, kiedy warto wprowadzić ten składnik do pielęgnacji, a także gdzie go znaleźć? Wszystkiego dowiesz się z tego wpisu!

Kwasy PHA – czym są i co odróżnia je od kwasów AHA i BHA?

Kwasy AHA i BHA są bardzo popularnym składnikiem wielu kosmetyków. Jednak coraz więcej produktów zawiera w składzie także kwasy PHA. Wszystkie z nich należą do grupy kwasów hydroksylowych. Jaka jest między nimi różnica? Oto krótkie porównanie ich właściwości:

  • Kwasy AHA, tak zwane alfa-hydroksywasy, to eksfolianty, działające złuszczająco na naskórek. Zaliczamy do nich między innymi kwas migdałowy, glikolowy czy mlekowy. Poprawiają elastyczność skóry, rozjaśniają przebarwienia, niwelują zmarszczki. Są polecane do cery trądzikowej i dojrzałej. Unikać ich powinny osoby z bardzo wrażliwą skórą i rozszerzonymi naczynkami.
  • Wśród kwasów BHA, czyli beta-hydroksywasów, w kosmetyce występuje kwas salicylowy. Dzięki temu, że rozpuszcza się w tłuszczach, przenika przez sebum i działa na głębsze warstwy skóry. Odblokowuje pory, oczyszcza zaskórniki, dlatego świetnie sprawdza się w pielęgnacji cery trądzikowej. Jest łagodniejszy niż kwasy z grupy AHA, jednak to wciąż dość silnie działający na skórę składnik.
  • Kwasy PHA, wśród których znajdziemy właśnie glukonolakton (a także kwas laktobionowy oraz glukoheptanolakton), to substancje nowszej generacji, zbliżone właściwościami do kwasów AHA, jednak znacznie łagodniejsze w działaniu. Nie powodują uczucia ściągnięcia, wysuszenia i zaczerwienienia, które może występować w przypadku kwasów z pozostałych grup. Dlatego śmiało mogą wprowadzić je do pielęgnacji także osoby z cerą wrażliwą i naczyniową.

Glukonolakton – jak działa na skórę?

Kwasy PHA mają zdolności przenikania przez skórę, działają na jej powierzchni, co wcale nie znaczy, że są mniej skuteczne. Glukonolakton ma szereg korzystnych dla skóry właściwości:

  • Jest silnym przeciwutleniaczem – chroni skórę przed działaniem wolnych rodników
  • Delikatnie złuszcza skórę
  • Wykazuje efektywne działanie nawilżające, wspomaga odbudowę uszkodzonej bariery hydrolipidowej
  • Ma pozytywny wpływ na rozjaśnianie przebarwień i blizn potrądzikowych
  • Wzmacnia odporność skóry na czynniki zewnętrzne
  • Poprawia jędrność i elastyczność skóry
  • Wspomaga działanie innych składników aktywnych, poprawiając ich skuteczność
  • Nie uwrażliwia na działanie promieni UV
  • Łagodzi podrażnienia wywołane długą ekspozycją na słońce lub zabiegami laserowymi
  • Przedłuża trwałość kosmetyku, chroniąc przed namnażaniem drobnoustrojów

Glokonolakton – czy sprawdzi się w Twojej pielęgnacji?

Glukonolakton, a dokładniej mleczan kwasu glukonowego, stanowi naturalny składnik skóry, dlatego jest tak dobrze przez nią tolerowany. Nie powoduje podrażnień, może być stosowany bezpiecznie przez cały rok, także w przypadku cery wrażliwej.

Jeżeli masz skórę trądzikową, dojrzałą lub naczynkową, chcesz poprawić jej koloryt i zniwelować przebarwienia, szukaj glukonolaktonu w kosmetykach do pielęgnacji. W składzie znajdziesz go pod hasłem gluconolactone.

Zachęciłam Cię, by wypróbować glukonolakton? Sprawdź poniższe produkty, dostępne w krem de la krem:

  1. EENY MEENY Dyniowy Peeling Wygładzający – wybierz go, jeśli poszukujesz delikatnego, a jednocześnie skutecznego oczyszczenia i wygładzenia skóry. Odpowiedni  także dla cery wrażliwej, naczyniowej i alergicznej. Dzięki kompleksowi innowacyjnych surowców i enzymów, peeling stanowi doskonałą alternatywę dla alfa-hydroksykwasów.
  2. BIOUP Krem pod Oczy Eye Latte – ekstrakt z kawy bogaty w kofeinę, zapewnia pobudzenie mikrokrążenia, a przez to poprawę wyglądu skóry i redukcję ewentualnych zastojów limfy. Ekstrakt z kwiatów jaśminu sambac, z kwiatów głogu oraz glukonolakton to składniki wpływające na koloryt delikatnej skóry wokół oczu. Mają one wpływ na jego ujednolicenie, wykazują delikatne działanie depigmentujące i rozjaśniające, a także spowalniające procesy starzenia skóry.
  3. MOISTRY Naturalny Krem do Cery Problematycznej – krem stworzony z myślą o przyniesieniu skórze komfortu. Jego konsystencja pozwala zaopiekować potrzeby skóry, bez pozostawiania tłustej powłoczki. Krem łagodzi stany zapalne i podrażnienia, zmniejsza łojotok, redukuje zmiany trądzikowe. Jednocześnie ma działanie nawilżające i odżywcze.
  4. BIOUP Eliksir Rewitalizujący Mango Energy – bomba witamin i substancji odżywczych w postaci lekkiego serum, o soczystym zapachu mango. Eliksir zapewnia nie tylko głębokie nawilżenie i wiązanie wody głęboko w skórze, ale tworzy na skórze niewyczuwalną warstwę ochronną ograniczającą jej utratę.

Jeżeli zależy Ci na wzmocnieniu działania przeciwstarzeniowego, stosuj produkty które łączą w sobie kwasy AHA i PHA, np. kwas laktobionowy wraz z glukonolaktonem, które działają keratolitycznie (rozpuszczają i złuszczają zrogowaciałą warstwę naskórka, wspomagają odnowę komórkową), nie powodując przy tym podrażnień.

Czy miałaś już okazję testować kosmetyki z glukonolaktonem? Zauważyłaś ich korzystny wpływ na Twoją cerę?