TEST MINORA DLA ANTYPERSPIRANTÓW MAWAWO 24h i 48h.
Test Minora, zwany inaczej próbą jodowo-sodową, pozwala na wyznaczenie obszarów nadmiernej potliwości, a także oceny skuteczności działania antyperspirantów.
W laboratorium obie pachy zostają oczyszczone i osuszone. Jedna z nich pozostaje pachą kontrolną i na nią nie aplikuje się antyperspirantu. Kosmetyk zostaje naniesiony na drugą pachę – tzw. testową. Po wskazanym czasie, u nas były to 24 i 48 godzinach, wykonywany jest Test Minora.
Na początku pachy smaruje się jodyną, a następnie posypuje skrobią. W miejscu, w którym pojawił się pot obserwuje się zmianę zabarwienia z pomarańczowego na brunatny. Dzieję się tak dlatego, ponieważ występujące w skrobi liniowe łańcuchy amylozy rozpuszczają się w pocie i zaczynają zwijać, tworząc helisy (helisę możecie kojarzyć np. z budowy DNA.
Jest to ułożenie łańcuchów połączonych cząsteczek przypominające śrubę). Amyloza, która zmieniła orientację cząsteczki na helikalną tworzy z jodem kompleks o zabarwieniu brunatnym. W miejscach suchych kolor nie ulega zmianie (pozostaje pomarańczowy od jodyny), a w miejscach mokrych zmienia się na brunatny.
Poniżej prezentujemy wyniki testu Minora po 24 godzinach oraz po 48 godzinach od aplikacji dla Antyperspirantu 48 h.
Poniżej prezentujemy wyniki testu Minora po 24 godzinach od aplikacji dla Antyperspirantu 24 h.