Masaż twarzy zyskał ostatnio na popularności, przybywa też przydatnych do jego wykonania akcesoriów. W dzisiejszym wpisie przybliżę Ci specyfikę takich narzędzi jak płytka gua-sha, bańka do masażu oraz rollery różnego rodzaju. Przedstawię Ci również poprawną technikę masażu, która decyduje o jego skuteczności, a ponadto opowiem o długofalowych korzyściach płynących z regularnego wykonywania tego domowego zabiegu. Jestem przekonana, że po lekturze i obejrzeniu krótkich filmików instruktażowych nabierzesz ochoty na wypróbowanie masażu twarzy! Kiedy już zaczniesz tę przygodę, z czasem trudno będzie Ci wyobrazić sobie dzień bez kilku minut poświęconych temu jakże przyjemnemu, relaksującemu rytuałowi.
~
Pewnie znane jest Ci powiedzenie „One apple a day keeps the doctor away”. Chciałabym żebyś poznała podobne, jednak nieco inne – „ A facial massage a day keeps the plastic surgeon away ”. Czy jest ono na wyrost? Niekoniecznie, bo regularny masaż twarzy może naprawdę działać cuda! Lista korzyści płynących z masażu twarzy jest długa. Wystarczy wspomnieć, że regularnie wykonywany masaż:
~ sprawia, że cera jest promienna dotlenia ją, co poprawia przemianę materii i wspiera proces usuwania toksyn z organizmu
~ pomaga zamknąć pory skóry
~ pobudza krążenie krwi i limfy – dzięki temu poprawia się ukrwienie i koloryt skóry
~ masaż chłodnym kamieniem doskonale zmniejsza obrzęki na twarzy i wokół oczu
~ łagodzi bóle głowy i zatok
~ zapewnia substancjom aktywnym z kosmetyków lepsze wchłanianie
~ poprawia metabolizm, dzięki czemu stymuluje komórki które odpowiadają za produkcję kolagenu i elastyny – jednym słowem Twoja skóra staje się jędrna i elastyczna
~ spłyca drobne zmarszczki i linie mimiczne
~ poprawia owal twarzy
~ cudownie relaksuje, koi, uspokaja i wycisza
~ ma dobry wpływ na funkcjonowanie gospodarki hormonalnej
Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do wykonywania tego zabiegu?
Podczas masażu pobudzony zostaje układ limfatyczny, z tego względu bezpieczniej wstrzymać się z nim podczas przeziębienia czy infekcji wirusowej. Osoby z zaburzeniami pracy tarczycy powinny omijać okolice szyi. Po operacjach plastycznych i zabiegach medycyny estetycznej lepiej jest odczekać z masażem klika tygodni. Lepiej unikać masaży w przypadku cery trądzikowej (dotyczy to także trądziku różowatego), a przy cerze naczynkowej niewskazana jest bańka chińska, która może uszkodzić kruche naczynka i przyczynić się do powstawania pajączków.
Poprawna technika to podstawa
Aby masaż był skuteczny a zarazem bezpieczny, musisz mieć podstawową wiedzę dotyczącą techniki jego wykonania. W dalszej części wpisu znajdziesz krótkie filmiki instruktażowe, które mogą okazać się bardzo pomocne. Zapewniam Cię, że nie jest to nic trudnego!
~ masaż wykonuj delikatnymi ruchami, użycie siły nie wzmocni efektu masażu, a może wywołać podrażnienia
~ masaż wykonuj zawsze od środka twarzy na zewnątrz, a każdy ruch powtarzaj kilkukrotnie
~ w ten sam sposób masuj dekolt i szyję
~ aby podnieść owal twarzy masuj szyję od obojczyków w stronę żuchwy
Jak często wykonywać masaż? Najlepiej raz dziennie przez minimum 5 minut. Pamiętaj, by nie pominąć żadnej partii twarzy i dekoltu.
Po zakończonym masażu narzędzie którym został wykonany należy przemyć wodą i najlepiej dodatkowo odkazić płynem do dezynfekcji. W przypadku rollerów unikaj kontaktu z wodą metalowej części. Raz na kilka tygodni pozostaw masażer wykonany z kamienia w nasłonecznionym miejscu – pozwoli to na naładowanie go energią słoneczną oraz pomoże utrzymać jego blask i właściwości.
Odpowiednia konserwacja sprawi, że masażer posłuży nam przez długie lata.
Masaż można wykonać „na sucho”, jednak moim zdaniem dużo przyjemniejsze jest masowanie w duecie z serum lub olejkiem. Dlatego przed przystąpieniem do tego rytuału, oczyszczam skórę twarzy i aplikuję serum olejowe (można wykorzystać też czysty olej). Bardzo lubię produkt dedykowany do masażu twarzy – bogate olejowe serum Easy Livin’ (jest to kosmetyk bardzo wydajny, dostępny również w pojemności 10 ml). Stworzone ono zostało przez profesjonalne trenerki i masażystki twarzy, właśnie z myślą o tym zabiegu. Doskonale odżywia skórę i ma przyjemny, relaksujący zapach melisy, który zawdzięcza dodatkowi olejku eterycznego Cytronella. Świetnie masuje się rollerem też na maseczkę w płachcie! Dodatkowo pozwala to składnikom aktywnym w niej zawartym lepiej przenikać do głębszych warstw skóry.
Przydatne akcesoria:
- Rollery z kamieni
Rollery wykonane z kamieni mają tę wielką zaletę, że trzymają chłód. Przed wykonaniem masażu, możesz dodatkowo włożyć roller do lodówki, co sprawi że opuchlizna i podkrążona skóra wokół oczu znikną jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki! Chłód kamienia świetnie poradzi sobie też z podrażnieniem po opalaniu.
Działanie:
~ rozświetlenie, rozjaśnienie, odświeżenie skóry
~ mniejsza widoczności porów i drobnych zmarszczek oraz linii mimicznych
~ lepszy drenaż limfatyczny, poprawa ukrwienia skóry, jej ujędrnienie i uelastycznienie
~ zredukowana opuchlizna i cienie pod oczami (zwłaszcza jeśli roller był schłodzony wcześniej w lodówce)
~ relaks, wyciszenie
Chcesz zobaczyć filmik jak używać rollera? Sprawdź tutaj: KLIK
Właściwości rollerów różnią się w zależności od kamienia z którego są wykonane.
Jadeit jest kamieniem półszlachetnym, który pozostaje zimny w kontakcie ze skórą, a to pomaga ją napiąć i zmniejszyć widoczność porów.
Kwarc Różowy ma niezwykłą zdolność do zmniejszania stanów zapalnych i wspiera odnowę komórek skóry, a także leczy i odmładza. Z kwarcu wykonana jest także płytka Gua Sha.
Ametyst ma wiele zalet, w tym wyciszanie stanów zapalnych. Ujemne jony wyciągają dodatnio naładowane cząstki, aby odtruć i oczyścić skórę, nadając skórze czysty, odświeżony wygląd.
Kryształ Górski jest kamieniem o najsilniejszym działaniu oczyszczającym – zarówno ciało, umysł, jak i pomieszczenia.
Dodatkowo kamieniom przypisywane są różne „magiczne” właściwości, jednak nawet jeśli nie do końca w to wierzysz, sam masaż nimi jest niezwykle relaksujący, a widoczne działanie na skórę zobaczysz już po kilku tygodniach regularnego używania.
3D Lift Beauty Roller to narzędzie, które nie tylko genialnie poprawi owal twarzy ale i zapewni Ci niesamowity relaks. Składa się z dwóch głowic, wykonanych z różowego kwarcu. Ma on działanie przeciwzmarszczkowe, zmniejsza opuchliznę oraz cienie pod oczami.
Jest idealny do „przygotowania” naszej cery przed wielkim wyjściem – wspaniale odświeża, rozjaśnia i rozświetla skórę, a bruzdy i zmarszczki stają się płytsze.
Działanie:
~ wyraźnie wyczuwalny lifting twarzy oraz poprawa jej owalu
~ dotlenienie i odżywienie skóry dzięki poprawie krążenia
~ idealne dopasowanie do problematycznych miejsc, dzięki swojemu unikalnemu kształtowi
~ relaks, zniwelowanie spięcia mięśni twarzy
Roller 3D w akcji: KLIK
Ten wałeczek wykonany został ze 100% szlachetniej miedzi. Poprzez swoją unikalną, karbowaną strukturę, idealnie stymuluje produkcję kolagenu oraz w przyjemny sposób niweluje napięcie mięśniowe twarzy. Miedź ma dodatkowo działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie.
Działanie:
~ wygładzenie zmarszczek oraz poprawa owalu twarzy
~ złagodzenie napięcia twarzy, rozluźnienie mięśni
~ stymulacja produkcji kolagenu, poprawa elastyczności skóry
~ lepszy drenaż limfatyczny i detoksykacja
Krótka instrukcja użycia rolleru Derma Gold w formie filmiku: KLIK
Luksusowy kamień masujący Gua Sha, wykonany jest ręcznie z wysokiej jakości różowego kwarcu.
Regularne masowanie za pomocą narzędzia Gua Sha pomoże zniwelować obrzęki i oczyścić twarz z toksyn, poprawić owal twarzy i wyprasować drobne zmarszczki.
Działanie:
~ wygładzenie zmarszczek oraz poprawa owalu twarzy
~ złagodzenie napięcia twarzy, rozluźnienie mięśni
~ stymulacja produkcji kolagenu i poprawa elastyczności skóry
~ lepszy drenaż limfatyczny i detoksykacja skóry
Obejrzyj filmik z wykorzystaniem płytki Gua Sha: KLIK
Masaż bańką to tzw. facial cupping. Wykorzystuje on delikatne zasysanie próżniowe skóry do poprawy cyrkulacji krwi i walki ze zmarszczkami. Ściśniętą bańkę przyłóż do skóry twarzy i puść – w tym momencie bańka przyssie się do ciała. Przesuwaj bańkę po skórze, ale nie więcej niż 3-4 razy w jednym miejscu, wykonując jedynie ruchy skierowane ku górze. Masaż wykonuj zdecydowanym ruchem, by kontakt bańki ze skórą nie trwał więcej niż 2 sekundy.
Działanie:
~ jaśniejsza, promienna skóra
~ wyrównanie kolorytu, lepsze ukrwienie cery, pobudzenie krążenia
~ wyraźne zmniejszenie blizn czy drobnych zmarszczek
~ pożegnanie się z obrzękiem twarzy, szyi czy dekoltu
~ regulacja wydzielania sebum
~ w połączeniu z bogatym serum czy kremem – zdziała cuda, a składniki odżywcze lepiej, głębiej się wchłoną
Jak wygląda masaż bańką w praktyce? Obejrzyj krótki materiał: KLIK
Alternatywę do wyżej opisanych akcesoriów, stanowi szczotka z naturalnego włosia. Delikatny masaż który nią wykonasz także pobudzi układ limfatyczny i poprawi ukrwienie skóry, a przy tym utrzyma jej właściwe napięcie i jędrność. Pomoże także wyeliminować m.in. zawroty głowy, nerwobóle, poprawi samopoczucie i pobudzi. Możesz używać jej na sucho, jak i z ulubionym żelem lub pianką. Wykonuj delikatne, okrężne ruchy od wewnątrz na zewnątrz.
~
Wspólnym mianownikiem działania wszystkich akcesoriów do masażu twarzy jest poprawa jędrności i wyglądu skóry. Który z nich wybierzesz, zależy od Ciebie, pamiętaj jednak że aby cieszyć się efektami musisz wykonywać ten zabieg regularnie. Masaż twarzy to nie tylko szereg korzyści dla skóry, ale też niezwykle przyjemna chwila relaksu. Poświęć mu kilka minut każdego dnia, a z czasem zobaczysz rezultaty! Które ze wspomnianych we wpisie akcesoriów do masażu twarzy masz ochotę wypróbować? Jeśli wciąż się wahasz, chętnie pomogę rozwiać Twoje wątpliwości. A może masz już swojego ulubieńca? Daj znać w komentarzu!
Magdalena (feminie_pl) ❤
Wow, super, że tak dokładnie wszystko opisane + filmiki! Bardzo wartościowy wpis, zwłaszcza dla osób rozpoczynających przygodę z masażem twarzy 🙂
super poradnik! jak zresztą wszystkie, które tutaj dodajecie…
Czy kamieniem gua sha mogę wykonywać delikatny masaż przy cerze naczynkowej I czerwieniącej się podczas zmian temperatur ?
Wreszcie „tajemniczy” i magiczny temat rollerów pięknie rozjaśniony i opisany! Teraz najtrudniejszy moment – który wybrać hmmm:)