Lato to czas istniej owocowej ekspansji! Eksplozja smaków, aromatów, kolorów. Korzystamy z tego, cieszymy się nimi i zajadamy, wiedząc że dostarczają nam wielu składników odżywczych i witamin. Warto wiedzieć, że owoce mają również doskonałe oddziaływanie na cerę – zarówno te przyswajane wraz z pożywieniem, jak i stosowane zewnętrznie. Dziś podzielę się z Tobą kilkoma przepisami na owocowe maseczki, które z łatwością przygotujesz w domu oraz opowiem więcej o właściwościach owoców, które szczególnie doceni Twoja skóra. Owocowe szaleństwo – czas start!
~
Na rynku kosmetycznym mamy obecnie ogromny wybór produktów zawierających składniki pozyskiwane z owoców. Ale nie zawsze tak było! W czasach Starożytnych kobiety korzystały z nich, nakładając je bezpośrednio na skórę. Już wtedy intuicyjnie czuły, jaką kryją w sobie moc działania. Dziś korzystamy z dobrodziejstw natury bardziej świadomie, wiemy co mają nam do zaoferowania. W dzisiejszym wpisie przybliżę Ci działanie kilku owoców oraz podpowiem jak wykorzystać je w prostych przepisach DIY. W każdej formie będą doskonałym uzupełnieniem pielęgnacji!
Jakie zbawienne dla skóry składniki znajdują się w owocach?
Drogocenne dla skóry składniki skrywają się w soku, pestkach, miąższu i skórce owoców. Są to między innymi antyoksydanty, polisacharydy, polifenole, karotenoidy, enzymy, kwasy, witaminy, flawonoidy, garbniki i olejki eteryczne.
W jakich produktach szukać owocowych składników?
Owoce są wykorzystywane tak naprawdę w każdej kategorii – zarówno w produktach do twarzy jak i ciała oraz włosów. Znajdziesz je na liście składników w balsamach do ciała, szamponach i odżywkach do włosów, hydrolatach, tonikach, peelingach. Z owoców pozyskuje się także drogocenne oleje, które nie bez przyczyny królują w pielęgnacji jako niezwykle uniwersalne i skuteczne. Takich kosmetyków jest już całe mnóstwo, więc na pewno dobierzesz je idealnie do swoich potrzeb.
Jakie właściwości skrywają owoce?
- Maliny
Maliny dostarczają skórze witaminę C, która działa antyoksydacyjnie. Poprawiają koloryt, regulują wydzielanie sebum, oczyszczają z toksyn. Stosowanie kosmetyków z malinami to gwarancja świeżej, promiennej skóry!
Maseczka dla pełnego blasku – to tylko dwa składniki:
Garść malin rozgnieć na papkę i dodaj kilka kropli soku z cytryny. Nałóż na oczyszczoną twarz i spłucz po około 10 minutach. Dostarczysz skórze potężną dawkę witaminy C, która rozjaśni ją i odświeży.
Jardin serum truskawkowo-malinowe chroni przed wysuszeniem skóry, poprawia jej jędrność i wygładza drobne zmarszczki. Wspomaga ochronnie przed promieniowaniem słonecznym UVA oraz UVB, będzie więc świetnym produktem pod kremy z filtrami. Dodatkowo ma działanie antybakteryjne.
- Borówki
Borówka amerykańska jest bogatym źródłem antyoksydantów. Ponadto borówki zawierają cenny resweratrol który m.in. koi skórę po nadmiernej ekspozycji na słońce. W tych niewielkich rozmiarów owocach znajdziemy również witaminę PP, witaminę C oraz beta-karoten.
Dwuskładnikowa maseczka na wyrównanie kolorytu:
Wymieszaj garść zmiażdżonych borówek z jogurtem naturalnym, papkę nałóż na twarz i zmyj ciepłą wodą po 20 minutach.
- Arbuz
Arbuz w 92% składa się z wody. Właściwości kosmetyczne arbuza są bardzo szerokie: redukuje zmarszczki, tonizuje, ściąga, wyrównuje poziom pH, leczy stany zapalne skóry, regeneruje, odżywia i chłodzi. Zawarte w nim enzymy są odpowiedzialne za właściwości tonizujące i ściągające skórę.
Swoje właściwości działające na korzyść naszej skóry zawdzięcza przeciwutleniaczom – zwłaszcza likopenowi, który między innymi hamuje proces starzenia się skóry.
Ajeden hydrolat arbuzowy poprawia stan skóry zmęczonej, poszarzałej, tracącej jędrność. Ma świeży, owocowy zapach.
- Winogrona
Owoce winogron zawierają niezwykle cenne z kosmetycznego punktu widzenia cukry, pektyny, witaminy A, B1, B2, C, kwasy taninowy, winowy i galusowy oraz resweratrol. Resweratrol działa antyoksydacyjnie, przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo oraz opóźnia proces starzenia. Cukry natomiast, dzięki właściwościom higroskopijnym chronią naskórek przed utratą wody i silnie nawilżają. Liczne kwasy owocowe obecne w miąższu mają delikatne działanie złuszczające, wpływają też na regulację wydzielania sebum.
Ajeden hydrolat winogronowy ma działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, a witaminy w nim zawarte wpływają pozytywnie na poprawę napięcia skóry.
- Ananas i papaja
Ich enzymy delikatnie złuszczają obumarły naskórek, przez co skóra staje się bardziej wygładzona i promienna. Są częstym składnikiem peelingów enzymatycznych.
Peeling enzymatyczny Asoa zawiera dodatkowo ekstrakt z borówki i żurawiny, które mają działanie uszczelniające naczynia krwionośne. Ekstrakt z jabłka działa przeciwutleniająco. Duet papaja i ananas znajdziesz również w enzymatycznej masce od O!Figa.
- Kiwi
Zawarta w kiwi witamina C jest antyutleniaczem, który chroni naszą skórę przed działaniem wolnych rodników, co prowadzi do spowolnienia procesów starzenia. Witamina C poprawia krążenie krwi, dzięki czemu skóra jest lepiej dotleniona, a rany szybciej się goją.
Kiwi jest też źródłem innych antyoksydantów – witaminy A i E. Z kolei zawarta w nich witamina K poprawia koloryt skóry i wzmacnia naczynia krwionośne. Również minerały obecne w owocach kiwi wpływają pozytywnie na skórę. Potas i wapń poprawiają poziom nawilżenia i natłuszczenia skóry. Cynk reguluje wydzielanie sebum i łagodzi stany zapalne. Żelazo poprawia koloryt skóry, a magnez tonizuje skórę i spowalnia procesy starzenia.
Ajeden hydrolat kiwi działa silnie nawilżająco, wzmacnia i ujędrnia skórę, wspomaga gojenie ran trądzikowych.
- Awokado
Awokado jest bogatym źródłem jednonienasyconych kwasów tłuszczowych. Zawartość omega-9 w awokado sięga średnio 20-30%. Zawiera też dobrą proporcję nienasyconych kwasów tłuszczowych omega -3 i omega-6, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W jego składzie znajdziemy też witaminy A, C i E, żelazo, potas.
Ekspresowa maseczka z awokado i płatków owsianych
To mój prywatny hit! Pół dojrzałego awokado zmieszaj z 20 gramami płatków owsianych, dodaj 2 łyżki miodu i łyżeczkę soku z cytryny. Nałóż papkę na twarz na 15 minut i zmyj ciepłą wodą. Te proporcje wystarczą na dwa użycia lub zastosowanie na twarz, szyję i dekolt. Skóra będzie wygładzona, miękka, rozświetlona. Uwielbiam ten efekt!
Olej z awokado znajdziesz także między innymi w:
~ maseczce Kesadaran Indra Awokado & Papaja
~ masełku do twarzy i ciała Marchewkowe Eldorado Awokado Papilio
~ kremowym balsamie myjącym Natural Secrets
- Pomarańcza
Co prawda nie są to w naszym klimacie typowo letnie owoce, jednak nie mogło ich tu zabraknąć! To nieocenione źródło witaminy C, która bierze udział w syntezie kolagenu i sprawia, że skóra jest jędrna. Dodatkowo wzmacnia naczynia włosowate, kosmetyki z jej zawartością doskonale sprawdzą się zatem w pielęgnacji cery naczynkowej.
Hydrolat z kwiatu pomarańczy Asoa łagodzi podrażnienia, dogłębnie nawilża, reguluje wydzielanie sebum, ma działanie przeciwzapalne. Może być stosowany jako okład na poparzenia słoneczne. Hydrolat z neroli znajdziesz również w toniku Natural Secrets. Doskonale sprawdzi się w pielęgnacji cery naczynkowej. Eteryczny olejek pomarańczowy jest składnikiem szamponu w kostce Ajeden, przeznaczonego do włosów cienkich, matowych i pozbawionych blasku – nadaje on włosom miękkości i blasku.
Polecam Ci również przepis Martyny Grzenkowicz na energetyzujący shot dla skóry. Wystarczy zaledwie kilka składników, by ją rozświetlić, nawilżyć i zadziałać antyoksydacyjnie. Dla mnie prawdziwa bomba!
Sprawdź tutaj KLIK!
- Gruszka
Na koniec zdradzę Ci, że mój osobisty hit tego lata to hydrolat gruszkowy! Hydrolat gruszkowy o niezwykle bogatym składzie, w którym znajdują się: kwasy owocowe (kwas jabłkowy, kwas cytrynowy), węglowodany, olejki eteryczne, błonnik i pektyny, a także witaminy: A, B1, B2, B6, C i PP. Ma cudowny, orzeźwiający, gruszkowy zapach. Koi, nawilża, rewitalizuje skórę. Z miejsca stał się letnim must have mojej kosmetyczki!
Korzystasz z właściwości owoców w pielęgnacji? Masz swoje ulubione owocowe kosmetyki, a może sprawdzone przepisy na owocowe DIY? Koniecznie podziel się nimi w komentarzu!
Magdalena (feminie_pl) ❤
Ale super te przepisy! W prostocie siła. Mam ochotę spróbować tej z awokado:)