Skóra małych dzieci jest bardzo delikatna i podatna na podrażnienia, wymaga więc odpowiednio dobranej, łagodnej pielęgnacji. Jak zaopiekować się skórą dziecka od pierwszych dni po narodzinach, na co zwrócić szczególną uwagę, oraz przede wszystkim – jakie wybrać kosmetyki na start? Zapraszam na dzisiejszy wpis, który wszystko rozjaśnia!
Szykowanie kosmetycznej wyprawki
Zanim na świecie pojawi się dziecko, młoda Mama staje przed wieloma, z pozoru drobnymi decyzjami. Jednak w gąszczu informacji i porad (nawet tych dawanych w dobrej wierze), można poczuć się zagubionym. Dlatego czasami najprostsze wybory, stają się nie lada dylematem.
Podobnie może być w przypadku pielęgnacji. Małe dzieci nie potrzebują wielu kosmetyków, ale te które wybierzemy, zwłaszcza na start, powinny mieć nienaganny skład i charakteryzować się szczególną delikatnością. Nie warto na tym oszczędzać, gdyż troszcząc się o skórę noworodka i niemowlaka odpowiednio, minimalizujemy ryzyko alergii skórnych i podrażnień.
Niestety nie wszystkie dostępne na rynku produkty dedykowane dzieciom, mogą pochwalić się wzorcowym składem. Trafiają się w nich sztuczne barwniki, kompozycje zapachowe czy takie konserwanty, z którymi delikatna skóra nie powinna mieć żadnej styczności. Dlatego przed zakupem warto dla pewności rzucić okiem na listę składników. Jedynie w przypadku produktów Certyfikowanych, np. przez ECOCERT, czy ICEA – posiada go marka Natinaturali, możemy mieć 100% pewności, że w INCI nie czeka żadna nieprzyjemna niespodzianka.
Pielęgnacja w pierwszych dniach życia
Pierwsze chwile po urodzeniu się dziecka, to moment jego adaptacji do nowych warunków, już poza brzuchem Mamy. Według zaleceń WHO, nie zaleca się kąpieli noworodka w pierwszej dobie jego życia.
Jednak kiedy minie już ten newralgiczny ‘okres ochronny’, śmiało można przystąpić do pierwszej kąpieli. Co będzie przydatne?
Termometr do wody – nie jest konieczny, jednak jeśli nie mamy wprawy, warto zmierzyć temperaturę wody – powinna ona mieć około 36 stopni. Noworodek ma jeszcze słabą termoregulację i szybko się wychładza. Z tego względu, noworodki lubią być czymś otulone w wanience. Do kąpieli można użyć pieluszkę tetrową, lub jeszcze delikatniejszy, muślinowy ręczniczek z wiskozy bambusowej. Świetnie posłuży też jako myjka do ciała.
Z akcesoriów warta uwagi jest także gąbeczka Konjac przeznaczona do mycia ciała niemowląt i dzieci. To bardzo delikatny i skuteczny produkt do oczyszczania skóry, który zawiera dodatkowo naturalne składniki odżywcze, witaminy i minerały.
Środek myjący – do kąpieli dziecka można stosować zarówno płyny, jak i mydła o delikatnym składzie. Na start świetnie sprawdzi się mydełko Cztery Szpaki Miś, bazujące na zmiękczającej skórę lanolinie. Jego skład jest bajecznie prosty, a prostota to coś, co bardzo sprawdza się w pielęgnacji noworodka. Doskonałym wyborem będzie również Żel niskopieniący Eeny Meeny, który sprawdzi się także w przypadku skóry atopowej i skłonnej do alergii.
Chcąc wzbogacić kąpiel o dodatkowe emolienty, dodajmy do wody olejek dla dzieci. Można użyć go także po kąpieli, wykonując przy tym delikatny masaż, który Maluszek z pewnością pokocha. Będzie to chwila bliskości, czułego dotyku, połączona z działaniem zmiękczającym i regenerującym skórę.
Zamiast olejku, można sięgnąć po balsam do ciała, który nawilża i uelastycznia skórę, jednocześnie chroniąc jej naturalne pH.
Po kąpieli warto pamiętać o użyciu kremu pod pieluszkę, aby zapobiegać odparzeniom. Przyjemnym rytuałem będzie także czesanie pierwszych włosków, przeznaczoną do tego szczotką z miękkim, kozim włosiem.
W kolejnych tygodniach codzienne kąpanie również nie jest koniecznością. Skóra dziecka jest bardzo cienka i delikatna, dlatego należy robić wszystko, by chronić jej płaszcz hydrolipidowy, pełniący funkcję ochronną. Częste kąpiele mogą go naruszyć, dlatego warto zachować umiar.
Higiena u niemowlaka i starszych dzieci
Omówiłam już jak powinna wyglądać prawidłowa opieka nad skórą Maleństwa. Co w przypadku starszaków? Z powodzeniem mogą stosować te same produkty, które przeznaczone są do używania od pierwszych dni życia. Zwłaszcza te dzieci, które borykają się np. z AZS, czy mają po prostu mocniej przesuszoną skórę.
U dzieci bez problemów skórnych, z czasem można zacząć wprowadzać inne kosmetyki (np. płyny do kąpieli barwiące wodę, by była ona zarazem sensoryczną zabawą), jednak zawsze upewniając się, czy nie zawierają nieprzyjaznych skórze detergentów czy barwników.
Co jeszcze mogę polecić dla starszych pociech?
- dla dzieci posiadających pierwsze mleczaki, wybierzmy pastę bez fluoru
- w przypadku dzieci z długimi włoskami, świetnie sprawdzi się spray ułatwiający rozczesywanie. Warto wprowadzić również odżywkę do włosów, która zapobiega ich plątaniu już na etapie mycia.
- latem koniecznie pamiętajmy dodatkowo o zabezpieczeniu skóry kremem z filtrem.
Pamiętaj – pielęgnacja to nie wszystko!
Odpowiednio dobrana pielęgnacja, to jednak połowa sukcesu. Należy także zwrócić uwagę na to, w czym pierzemy dziecięce ubranka. Do prania warto używać proszków i płynów, które nie zawierają silnych detergentów oraz sztucznych substancji zapachowych. Na etapie rozszerzania diety dziecka, bardzo przydatny jest również ekologiczny odplamiacz do ubranek.
Nie bez znaczenia jest także to, czym dezynfekujemy dziecięce zabawki i myjemy akcesoria. Do czyszczenia butelek, smoczków i naczyń przeznaczony jest ekologiczny płyn Natinaturali.
Łagodność i umiar podstawą pielęgnacji maluszka
Na zakończenie powtórzę jeszcze raz, że skóra Maluszka nie potrzebuje wiele do szczęścia. Pod warunkiem, że dziecko nie ma większych problemów skórnych, wystarczy delikatne mycie i nawilżanie.
Wybierając produkty do pielęgnacji, stawiajmy na te o łagodnym składzie, bogatym w naturalne oleje i masła. Te naturalne emolienty wspierają ochronną barierę hydrolipidową skóry i sprawiają, że jest nawilżona, miękka i elastyczna. Po prostu szczęśliwa!
Magdalena (feminine_pl) ❤