Czy po oczyszczeniu twarzy przechodzisz bezpośrednio do aplikacji serum bądź kremu rezygnując z etapu tonizacji? Z dzisiejszego wpisu dowiesz się, dlaczego warto wprowadzić tonik do codziennej pielęgnacji oraz jakie korzyści dla naszej skóry niesie za sobą jego stosowanie!
Podstawową funkcją, jaką pełni tonik jest przywrócenie skórze jej naturalnego poziomu pH, które wynosi około 5. Jest to środowisko kwaśne, które zapobiega namnażaniu szkodliwych mikroorganizmów prowadzących między innymi do powstawania niedoskonałości. Podczas oczyszczania skóry, w kontakcie z produktami myjącymi zawierającymi nawet delikatne detergenty, jej pH zmienia się z kwaśnego na zasadowe. Dlatego w kolejnym etapie pielęgnacji warto przywrócić jej warunki sprzyjające prawidłowemu funkcjonowaniu.
Czy przywrócenie odpowiedniego pH to jedyna rola toniku?
Zdecydowanie nie! Zalety stosowania toniku to nie tylko przywrócenie skórze odpowiedniego poziomu pH, ale także szereg innych korzyści. Obecnie na rynku mamy ogromny wybór toników wzbogaconych o składniki, które mają fantastyczne właściwości pielęgnacyjne – nawilżają, regulują wydzielanie sebum, pomagają zwężyć pory, łagodzą podrażnienia. Dobrane odpowiednio do potrzeb cery mogą wspaniale wzbogacić codzienną pielęgnację.
Dobór toniku do potrzeb cery
Z wyborem toniku jest podobnie, jak z dopasowaniem pozostałych kosmetyków – powinien on odpowiadać na aktualne potrzeby skóry.
Cera sucha i wrażliwa
Jeśli borykasz się z przesuszeniem i podrażnieniami wybierz tonik, który będzie wspierał działanie bariery ochronnej skóry. Sięgnij po taki, który został wzbogacony o składniki mające właściwości nawilżające i zapobiegające utracie wody z głębszych warstw skóry – na przykład z tak popularnym ostatnio niacynamidem. Więcej na jego temat przeczytasz we wpisie na blogu: <klik!>
Znajdziesz go np. w Postbiotycznym Toniku Łagodzącym Don’t React ALKMIE. Doskonale sprawdzi się on w pielęgnacji wszystkich typów skóry, szczególnie tej delikatnej, skłonnej do reakcji alergicznych. Dodatek organicznego hydrolatu z konopi natychmiastowo łagodzi podrażnienia i przynosi ukojenie skórze wrażliwej, ze skłonnością do zaczerwienień.
Druga propozycja bazująca na hydrolacie z konopi to CANNAMEA Nawilżający Tonik z Hydrolatem Konopnym i CBD. Za dodatkowy efekt nawilżenia odpowiada kwas hialuronowy w towarzystwie gliceryny i propanediolu. Nie pozostawia uczucia ściągnięcia i wysuszenia skóry.
Inne propozycje z tej kategorii:
- RESIBO Nawilżający Tonik-Mgiełka Mr Soft
- SLAAP Nawilżająca Esencja Tonizująca Chill Essence
- VEOLI BOTANICA Kojący Tonik-Mgiełka do Twarzy Give pH a Chance
- CHITONECARE Tonik Kojący
Cera mieszana, tłusta i trądzikowa
W tym przypadku świetnie sprawdzą się toniki regulujące pracę gruczołów łojowych i delikatnie zwężające pory. Śmiało można też sięgnąć po toniki delikatnie złuszczające, z zawartością kwasów.
Na początek gorąca nowość marki Olivia Plum – Tonik Rozświetlający z Kwasem Glikolowym 5% Halo. Zawartość kwasu glikolowego w składzie sprawia, że tonik ma właściwości delikatnie złuszczające. Stosuj go 2-3 razy w tygodniu dla efektu oczyszczonej, rozświetlonej cery. Uzupełnij swoją pielęgnację o wybrane serum tej samej marki – teraz tonik dostępny jest także w zestawach.
Inne propozycje z tej kategorii:
- YOPE Tonik Złuszczający AHA! Power Czerwona Pomarańcza + Kwiatowe Kwasy AHA
- MAWAWO Tonik Normalizujący
- Alkmie Bioaktywny Tonik Mikrozłuszczający AHA, AHA – I Like It!
- RESIBO Regulujący Tonik-Mgiełka Mr Balance
- CHITONECARE Tonik Matujący
Cera dojrzała
W przypadku cery dojrzałej stosowanie toniku jest tym istotniejsze, że z wiekiem skóra wolniej wraca do swojego naturalnego poziomu pH. Na co zwrócić uwagę przy wyborze konkretnego produktu? Sięgaj po toniki zawierające składniki stymulujące produkcję kolagenu i elastyny, poprawiające jędrność i elastyczność skóry oraz wspomagające utrzymanie odpowiedniego poziomu jej nawilżenia.
Świetnym przykładem kosmetyku o takim działaniu, jest Przeciwzmarszczkowy Tonik do Twarzy BABO o bogatym w pożądanych dla cery dojrzałej składnikach.
Inne propozycje z tej kategorii:
- IOSSI PRO Mgiełka Antyoksydacyjna
- KOI Tonik do Twarzy
- POLEMIKA Antyoksydacyjna Mgiełka Tonizująca
- CHITONECARE Tonik Nawilżający
Jak stosować tonik?
Tonik stosuj po każdym myciu twarzy (rano i wieczorem), przed zaaplikowaniem kolejnych produktów pielęgnacyjnych. Wyjątek stanowią toniki z kwasami, które stosowane dwa razy dziennie mogą wywołać podrażnienie. Tego rodzaju produktów lepiej używać z rozwagą i według zaleceń producenta.
Nie marnuj produktu wylewając go na wacik! Wklep tonik w twarz dłońmi delikatnie dociskając (niektóre toniki posiadają atomizer ułatwiający aplikację). Nie czekaj, aż się całkowicie wchłonie – nałóż serum lub krem na wciąż wilgotną skórę. To ułatwi wchłanianie substancji aktywnych z kosmetyków. Po toniku możesz dodatkowo zastosować esencję, następnie przejść do aplikacji serum i/lub ulubionego kremu do twarzy.
Tonik a hydrolat – czy można stosować je wymiennie?
Dużą popularnością cieszą się hydrolaty, które są chętnie stosowane są jako zamiennik toniku. Warto wiedzieć, że w zależności od tego, z jakiej rośliny został pozyskany hydrolat ma on różne pH, jednak z reguły jest to wartość zbliżona do naturalnego odczynu pH skóry. Jeśli Twoja skóra nie przepada za dodatkami, które zwykle znajdują się w składzie toników (np. gliceryna), sięgnij śmiało po hydrolat dopasowany do Twojego rodzaju cery.
Tonik – inne zastosowania
Tonik to nie tylko kosmetyk przeznaczony stricte do drugiego etapu pielęgnacji. Ma też kilka alternatywnych zastosowań. Stosuj go:
~ jako ratunek po goleniu (świetnie łagodzi podrażnienia, tu pożądanymi składnikami będą aloes czy pantenol)
~ w roli podkładu nawilżającego pod olej do włosów
~ do rozrabiania maseczek w proszku zamiast wody (tonik wzbogaci skład takiej mieszanki) lub do zrobienia maseczki w płachcie – wystarczy wtedy nasączyć tkaninę tonikiem i nałożyć na twarz
~ do odświeżenia skóry w ciągu dnia (tu świetnie sprawdzą się produkty z atomizerem)
~ do spryskiwania maseczek glinkowych, aby nie doprowadzić do ich zaschnięcia
~ może posłużyć jako kompres pod oczy – wystarczy przeciąć płatek kosmetyczny na pół, nasączyć tonikiem i zastosować jako maseczkę pod oczy
Tonik możesz przechowywać w lodówce. Schłodzony produkt, przynosi skórze cudowne ukojenie i orzeźwienie!
Czy w swojej pielęgnacji stosujesz tonik? Masz ulubieńca z tej kategorii, a może nabrałaś ochoty, by wypróbować coś nowego? Podziel się z innymi w komentarzach!
Magdalena (feminine_pl) ❤