Masło Shea – kosmetyczna alfa i omega

Istnieją takie składniki i surowce kosmetyczne, które znane są chyba każdemu miłośnikowi pielęgnacji. Bez wątpienia można zaliczyć do nich masło shea. Nie każdy używa go solo, ale jest ono bazą tak wielu kosmetyków, że prawdopodobnie większość z nas miała z nim styczność przynajmniej raz. Jakie są jego właściwości, dlaczego warto je stosować, w jaki sposób i do czego? O wszystkim opowiem Ci w dzisiejszym wpisie. Polecę też kosmetyki które je zawierają, a są to prawdziwe perełki, idealne do stosowania zwłaszcza zimą. Zaparz sobie więc pyszną, rozgrzewającą herbatę i oddaj się chwili błogiego spokoju podczas lektury. Obiecuję, że będzie ciekawie!

~

Masło shea – z czego powstaje?

Masło shea pozyskiwane jest w procesie przetworzenia orzechów z drzewa Masłosz Parka, rosnącego na sawannach centralnej i zachodniej Afryki. Stąd jego nazwy parkii butter oraz masło karite, gdyż drzewo to nazywane jest przez rdzennych mieszkańców „drzewem życia” – karite po francusku życie.

Drzewo to na terenach gdzie porasta jest traktowane jako święte ze względu na swoją długowieczność – niektóre okazy żyją nawet 300 lat.

 

Masło shea jako bomba składników odżywczych

Co dokładnie zawiera masło shea, że jest tak pożądanym surowcem? Patrząc na jego skład można śmiało powiedzieć, że to kosmetyczna alfa i omega!

Zawiera cenne kwasy tłuszczowe: oleinowy, linolenowy, palmitynowy oraz stearynowy. Ten ostatni jest szczególnie ważnym składnikiem, gdyż jego budowa podobna do tłuszczów zwierzęcych sprawia, że jest tak dobrze przyswajany i tolerowany u człowieka. Warto wspomnieć, że masło karite jest całkowicie bezpieczne, hipoalergiczne i może być śmiało stosowane u dzieci i niemowląt (także jako naturalny środek zapobiegający odparzeniom).

Ponadto w jego składzie znajdziemy witaminy A, E i F, trójglicerydy, woski i allantoinę.

 

Wszechstronne, wielozadaniowe, ale czy idealne…?

Ilość zastosowań masła shea i lista jego korzyści jest bardzo długa – omówię je w dalszej części wpisu. Jednak chciałabym się na moment zatrzymać przy kwestii czy masło shea to produkt idealny?

Tak jak inne masła i oleje, na przykład popularny olej kokosowy, masło shea możemy zakupić w postaci rafinowanej bądź czystej – nierafinowanej. Co to oznacza? Nierafinowane masło shea może być nieco mniej przyjemne w użytkowaniu, jest twarde i rozpuszcza się dopiero w kontakcie z dłońmi. Ma również charakterystyczny, lekko orzechowy zapach, który nie każdemu będzie odpowiadał. Masło rafinowane go nie posiada, charakteryzuje się też dłuższą datą ważności, jednak w procesie rafinacji traci ono wiele z cennych właściwości więc może jednak warto się pomęczyć? Jeśli zapach mocno Ci przeszkadza, rozgrzewając niewielką ilość produktu w dłoniach, dodaj kropelkę ulubionego olejku eterycznego.

 

Właściwości masła shea:

  • odżywia i zabezpiecza skórę przed niekorzystnymi warunkami zewnętrznymi – świetnie sprawdzi się zarówno na mrozie jak i na słońcu (posiada naturalny filtr SPF 4)
  • zawartość allantoiny łagodzi podrażnienia a nawet poparzenia słoneczne, dlatego jeśli spędzisz na słońcu zbyt dużo czasu lub zapomnisz użyć filtra, wiesz gdzie szukać ratunku!
  • może być także kosmetykiem S.O.S w przypadku pokrzywki spowodowanej alergią kontaktową, złagodzi także podrażnienia po goleniu
  • odżywi skórę ekstremalnie wysuszoną, zrogowaciałą np. na łokciach, kolanach, piętach
  • poprawia sprężystość skóry, działa na zasadzie kosmetyku przeciwstarzeniowego
  • pomaga także w walce z rozstępami, świetnie sprawdzi się na ciążowym brzuszku
  • witamina F którą zawiera odbudowuje ochronną warstwę naskórka, zatrzymuje wilgoć wewnątrz i chroni skórę przed ponownym wysuszeniem
  • ma właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne

Niektórzy producenci mają w swojej ofercie czyste, nierafinowane masło shea np. Cztery Szpaki czy Manufaktura Natura.

Pamiętaj że są to w pełni naturalne produkty bez konserwantów, dlatego należy je przechowywać w odpowiednich warunkach – najlepiej wykorzystać w tym celu lodówkę, lub po prostu chronić słoiczek przed promieniami słonecznymi i zbyt wysoką temperaturą.

 

W jaki sposób możesz stosować masło shea?

Sposobów wykorzystania masła shea jest bardzo wiele. Stosuj je jako:

  • balsam do ciała, ust, skórek wokół paznokci
  • nawilżający plaster na ekstremalnie wysuszone partie skóry
  • olejek do masażu
  • naturalny emolient do kąpieli
  • maskę do włosów (lub na same końcówki)
  • krem pod oczy, krem do rąk
  • peeling do ust – rozpuść odrobinę masła i dodaj cukier (nie uwierzysz jak miękkie i gładkie będą Twoje usta!)
  • krem zabezpieczający na mróz
  • ratunek po opalaniu
  • przedłużacz trwałości perfum – stosuj tam gdzie spryskujesz się perfumami
  • środek przeciw rozstępom i cellulitowi

Wolisz gotowe kosmetyki na bazie shea? Oto moje propozycje:

  • Asoa Masło Mango – o obłędnie soczystym zapachu świeżego mango, niezwykle odżywcze. Zawiera nierafinowane masło shea, olej kokosowy i olejek ze słodkich migdałów. Urzeka działaniem
  • Cztery Szpaki Super Blend – super połączenie masła shea, kakaowego i oleju kokosowego. W prostocie siła
  • Mydłostacja Daleki Świat – jak mówi o nim producent „strzał w dziesiątkę”. I ja się z tym zgadzam! Połączenie masła shea z olejem jojoba i migdałowym to rzeczywiście bardzo dobry pomysł
  • Iossi Morela Aksamitna kuracja do rąk – ten krem to istna petarda! Jeśli obserwujesz mnie na Instagramie, wiesz że uzależnił mnie po pierwszym użyciu. On również bazuje na maśle shea! Jeśli Twoje dłonie są spierzchnięte i błagają o trochę miłości, sprawdźcie go a nie będziecie rozczarowane
  • Papilio Naturals Marchewkowe Eldorado Awokado – tak lubiany kremik od Papilio również bazuje na maśle shea! Dlatego jest tak wszechstronny i no cóż – uwielbiany także przeze mnie
  • Natural Secrets Micelarny Balsam Myjący – również zawiera masło shea i jest doskonałą alternatywą dla olejków do OCM. Możesz nim śmiało robić demakijaż oczu! Dostępny także w wersji mini 30g
  • Anwen Emolientowa Róża – masło shea do włosów? Proszę bardzo! To właśnie na nim bazuje odżywka Anwen do włosów o wysokiej porowatości
  • Polny Warkocz Mazidło odżywczo-kojące – czy masło shea sprawdzi się jako składnik kosmetyku do twarzy? Z pewnością nie u każdego, ale daj mu szansę!

 

Ciekawostka: czy wiesz że w Afryce, skąd pochodzi masło shea, znajduje ono zastosowane także w kuchni? Wykorzystywane jest przede wszystkim jako olej do smażenia, a także jako składnik sosów.

~

Lubisz masło shea jako składnik kosmetyków? A raczej – czy Twoja skóra je lubi? Może masz swojego ulubieńca bazującego na maśle karite, albo wolisz stosować je samodzielnie? Koniecznie podziel się w komentarzu!

 

P.S. A czy poznałaś już 10 ZŁOTYCH ZASAD PIELĘGNACJI? Jeśli nie, to koniecznie kliknij tutaj

 

Magdalena (@feminine_pl) ❤