Dieta dla zdrowej skóry

Czy istnieje coś takiego jak dieta dla zdrowej skóry? Co warto jeść, a czego unikać? Na te i inne pytania odpowie nam dzisiaj magistra dietetyki Karolina Pawlik, którą na Instagramie znajdziecie jako @dietetyk.karolinapawlik. Karolina specjalizuje się w dietetyce klinicznej, jej pasją jest dietoterapia chorób tarczycy i insulinooporności. Mamy nadzieję, że dzięki temu artkułowi zaciekawi Was temat diety dla pięknej skóry!

1.Czy istnieje coś takiego jak dieta dla zdrowej skóry?

Tak! Dieta odgrywa bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu, w tym oczywiście skóry.  Szczególną uwagę zwróciłabym na witaminy A, C i E oraz kwasy omega-3. Są one źródłem antyoksydantów i chronią skórę przed działaniem wolnych rodników, które przyśpieszają procesy starzenia się.

Szczególnie istotna w kontekście poprawy stanu skóry wydaje się witamina A pod postacią β- karotenu. Odpowiada ona za stan nawilżenia skóry, likwidację przebarwień czy normalizację wydzielania łoju. Znajdziemy ją przede wszystkim w pomarańczowych i czerwonych owocach oraz warzywach, takich jak marchew, morela czy papryka.

Witamina E i kwasy omega-3 wpływają natomiast na nawilżenie skóry i łagodzą stany zapalne.

2. Czy istnieją pokarmy, które mogą przyczyniać się do pogorszenia kondycji skóry?

Na pewno nie zaskoczę Cię faktem, iż spożycie wysoko przetworzonej żywności, bogatej w cukry i nasycone kwasy tłuszczowe będzie negatywnie wpływało na stan skóry. Jest również kilka grup produktów, które szczególnie wpływają na nasilenie objawów skórnych.  Pragnę tutaj zaznaczyć, że jest to bardzo indywidualna kwestia i u każdego inne czynniki mogą prowadzić do pogorszenia kondycji skóry. Z mojego doświadczenia, a także licznych publikacji wynika, iż na kondycję skóry wpływają szczególnie: mleko (a dokładnie zawarta w nim laktoza oraz hormony wzrostu podawane krowom), ostre jedzenie, orzechy, soja i gluten.

Często pogorszenie kondycji skóry wynika też z choroby współistniejącej, np. PCOS czy różnego rodzaju dysbioz jelitowych dlatego warto się obserwować, czy występują również inne objawy.

3. Czy ograniczenie cukru w diecie może przynieść widoczne efekty na skórze? Jeśli tak, to po jakim czasie?

Może, choć nie musi. Nie oznacza to, że powinniśmy zupełnie zrezygnować z węglowodanów, a jedynie sięgać po ich bardziej złożone źródła. Istnieją badania pokazujące, że stosowanie diety o niskim indeksie glikemicznym przez 10 tygodni może znacznie zmniejszyć stan zapalny skóry, jednak w praktyce każda mała pozytywna zmiana w codziennej diecie (np. zamiana pieczywa pszennego na pełnoziarniste, dodanie większej ilości warzyw) będzie miała pozytywny wpływ na stan skóry

4. Czy są konkretne diety, które rekomendujesz dla osób z problemami skórnymi?

Jestem zwolenniczką wprowadzenia drobnych zmian. Samo wykluczenie laktozy, ostrych produktów czy czasami ograniczenie węglowodanów w diecie przynosi efekty. Jest to jednak bardzo zależne, dlatego każdą dietoterapię należy dopasować indywidualnie do pacjenta. Na pewno nie polecam odrzucania od razu kilku grup produktów, które mogą potencjalnie nasilać problemy skórne, ponieważ może prowadzić to do niedoborów, co również pogarsza stan skóry.

5. Jakie nawyki żywieniowe warto wprowadzić, aby wspierać zdrowie skóry na co dzień?

Przede wszystkim coś, o czym często zapominamy: picie wody! Często szukamy super nawilżających kremów czy maseczek, a zapominamy o tym, co najlepsze dla naszej skóry, czyli odpowiednim nawodnieniu.

Kolejnym ważnym punktem jest zwiększenie ilości żywności fermentowanej, wpływającej na prawidłowe działanie jelit. Oś skóra-jelita jest bardzo istotna i odpowiada za nasilenie bardzo wielu chorób skóry, dlatego tak ważne jest dbanie o zdrowie całego organizmu.

Trzecim punktem jest zwiększenie ilości warzyw i owoców w diecie. Często myślimy, że plasterek pomidora na kanapce załatwi sprawę, przez co często zmagamy się z chorobami przewodu pokarmowego czy niedoborami.

6. Czy istnieją jakieś popularne trendy dietetyczne, które w rzeczywistości nie przynoszą korzyści skórze?

Pierwsza na myśl przychodzi mi suplementacja biotyną, choć wydaje mi się, że nie jest już taka popularna. Biotyna to bardzo częsty składnik żywności, którą spożywamy na co dzień i jej niedobory występują rzadko. Nie ma sensu jej suplementować, a co więcej, może ona zaburzać wyniki niektórych badań.

7. Jakie są trzy najważniejsze wskazówki dla osób, które chcą poprawić stan swojej skóry poprzez dietę?

Jest to trochę podsumowanie tego, o czym rozmawiałyśmy wcześniej, ale najważniejsze co chciałabym przekazać czytelnikom to:

  1. Picie odpowiedniej ilości wody.
  2. Zwiększenie spożycia warzyw i owoców (szczególnie teraz, kiedy jest tak duża różnorodność): im bardziej kolorowo, tym lepiej.
  3. Zwiększenie spożycia orzechów i wszelkiego rodzaju pestek: nie tylko w kontekście pięknej skóry, ale również często występujących u kobiet niedoborów. Jest to naprawdę mały i niewyczuwalny dodatek, a jest nieocenionym skoncentrowanym źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (również korzystnych dla naszej cery), a także składników odżywczych.

Dziękujemy Karolinie za tak wyczerpujące odpowiedzi! Dajcie znać, czy artykuły w formie wywiadów Wam się podobają i zachęcamy do wypróbowania przepisu dla zdrowej skóry, który znajdziecie na kremowym Instagramie!

 

Po więcej informacji:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10982215/pdf/cureus-0016-00000055282.pdf

https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2022/06/ACM-2022-03-v8-Faruga-PL.pdf

 

W imieniu kremowej redakcji,
Patrycja (@makijazowezadaniedomowe) ♥︎

 

 

 

 

 

             Karolina Pawlik (@dietetyk.karolinapawlik)